Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
15 éve | B Klári | 0 hozzászólás
Idén hatodik alkalommal rendezte meg az Országgyűlés Civil Irodája és az ernyőszervezeteket tömörítő Civil Foglalkoztatási Konzultatív Tanács a Civil Foglalkoztatási Konferenciát a Szociális és Munkaügyi Minisztérium védnöksége alatt 2009. december 11-én a Parlament Felsőházi Termében.
Ugyanabban az arannyal gazdagon díszített teremben gyűltek össze - mintegy 400 alapítvány, egyesület, vállalkozói érdekképviselet tisztségviselői az ország minden pontjáról,- ahol honatyáink az ország sorsáról döntenek, ahol a legfontosabb ünnepségeket tartják és ahol a törvényeinket megszavazzák.
A rendezvény résztvevőit Dr. Katona Béla az Országgyűlés elnöke köszöntötte. Megnyitó beszédében elmondta, hogy a konferencia célja a foglalkoztatáspolitika jelenlegi helyzetének értékelése, a foglalkoztatást érintő jogalkotási tervek ismertetése, valamint az Európai Unió jelenlegi (2007-2013) és elkövetkező tervezési ciklusával (2014-2020) kapcsolatos civil részvétel lehetőségeinek civil szervezeteknek történő bemutatása.
Kik vagyunk mi civilek, hányan vagyunk és mit csinálunk?
62 000 bejegyzett civil szervezet van ma Magyarországon,
4 millió szervezett tagot számolnak,
92 ezer fizetett munkavállalót és
500 000 önkéntest foglalkoztatnak
Mit jelent civilnek lenni? - hangzott el a kérdés.
büszkeséget, szabadságot, feladatot, lehetőséget a környezet védelméért és az egyének, családok, közösségek jóllétéért.
Igen ám, de milyen forrásból gazdálkodhat ma a civil szektor?
Miközben a munkaügyi központok munkahelymegőrzésre, képzésre a vállalkozások részére 10-30 Mrd Ft-okat utaltak át az utóbbi évben, a közszféra pedig 110 Mrd Ft-ot fordíthatott egyedül az "Út a munkába" nevű programra, addig
a civil szféra összesen 7,7 Mrd Ft költségvetési támogatásban részesült 2009-ben a Nemzeti Civil Alapprogramon keresztül.
(Egyenlő elosztás esetén ez civil szervezetenként 124 ezer Ft -ot jelent 2009-ben)
Normatív juttatást az államtól átvállalt munkaügyi, szociális, oktatási, egészségügyi feladatokra egyáltalán nem kaptak - az oktatási intézményekkel ellentétben.
A konferencia keretében őszinte és lelkes hangú beszámolókat hallhattunk a vendéglátó szervezetek képviselői előadásában a foglalkoztatáspolitika aktuális kérdéseiről, a Lisszaboni Stratégia témájában és a társadalmi párbeszéd és a civil szerepvállalás lehetőségeiről a foglalkoztatásra fókuszálva.
Szó volt a civil szektor lehetőségeiről és nehézségeiről a foglalkoztatási programokban, a társadalmi égyüttműködés fontosságáról a foglalkoztatási szint növelésében.
Még lelkesebben szóltak azonban a civil oldal képviselői:
Többször szóba került a civilek egyenlő megitélésének és egyenlő partnerségének igénye a közigazgatási és vállalati szereplőkkel.
Dr. Bényei Andrásné ügyvezető igazgató- Nonprofit Humán Szolgáltatók Országos Szövetségétől képviselte először a civil oldalt.
Érdekesek voltak a játékos szavazások, melyeket az országgyűlési képviselőkhöz hasonlóan az alábbi hivatalos szavazószerkezeten keresztül tettük meg.
Az egyik kérdésre, hogy a teremben jelenlévők közül ki volt már munkanélküli, közel 50%-unk nyomta meg az "igen" gombot.
Somody Katalin a hazai és európai Civilek helyzetét elemezte az uniós érdekérvényesítésben.
Dr. Köpeczi Bócz Tamás pedig a HEFOP, a TÁMOP és az EQUAL programok hozzájárulási szándékáról beszélt a foglalkoztatási konfliktus mérsékléséhez, a hátrányos helyzet kezeléséhez. Kiderült azonban, hogy ezek a programok leginkább a vállalati szféra lehetőségeire lettek szabva, a civil szervezetek nagy részének jelenlegi forráshiányos működése a pályázatok szigorú pénzügyi és dokumentációs követelményeivel nehezen egyeztethetők össze.
Az európai uniós pályázati források kormányzati - civil megoszlása adja meg többek közt a választ a civil szféra forráshiányos voltára:
Igen nagy az aránytalanság a kormányprogramokra, központi programokra rendelkezésre álló 100 Mrd Ft és a civil programokra összesen jutó 4 Mrd Ft között.
Az oktatási intézmények körében 10 éve elindult akkreditációhoz hasonlóan a civil szervezetek akkreditációjának hosszú folyamata most indul a TÁMOP 2.6.1-es program alapján.
Ez lesz az alapja a munkaügyi központoktól felkészítési és más foglalkoztatássegítő feladatok civil átvállalásának.
Szó volt még arról is, hogy a civil szektor teljesen kimaradt a válságkezelésből. Bankokat, vállalkozásokat támogatott a kormány az utóbbi másfél évben, a civil szféra viszont ez idő alatt nem szerzett ilyen jellegű forrásbővülést.
Kiderült még, hogy két nagy részre osztható a civil társadalom:
Létszámát tekintve 50 ezer főt, 87,4%-ot képviselnek a klasszikus civil szervezetek, melyek éves bevételi aránya csupán az összes non-profit szervezet éves bevételének 41,4%-áz adják.
Náluk nagyobb bevételi aránnyal, 47,5%-kal büszkélkedhetnek az összes civil szervezet 3 ezer fő vagy 5,6%-os létszámát foglalkoztató non-profit kft-k és közalapítványok, melyek ma még sok szempontból közelebb állnak a vállalkozói illetve kormányzati szektorhoz, mint a hagyományosan civilekhez.
Nem biztos, hogy ez az arány egészséges, de mindenképpen figyelembe veendő tervezésekkor, pályázati pénzek kiutalásának elemzéseiben és döntéshozásokkor.
És ha már a döntéshozásról esett szó, a kormány- vállalati és civil résztvevők közötti érdekegyeztető fórumok, mint az OÉT, MAT, RMT, RFKB, GSZT és RFT, az egyeztetések úgy vezetnének a legnagyobb eredményre,
ha egyenlő partnerségben, egyenlő szavazati aránnyal vennének részt a civilek is a partneri kommunikációban már a tervezési, döntés-előkészítési, vélemény-nyilvánítási szakaszban, egészen a monitoringig.
Ennek érdekében ezen fórumok szervezőinek figyelembe kellene venni a civilek bevonásának sajátosságait és ennek megfelelően hatékonyan kialakítani nekik a részvételi lehetőség feltételeit pl. online kommunikáció, távoli elérésű szakmai anyagok, hang- és videófelvételek folyamatosan aktualizálva, rendszeres videokonferenciák kialakítása, távszavazás.
|
|
M Imre új eseményt adott az eseménynaptárhoz: Hosszú idő után először koncertezik az Ef Zámbó Happy Dead Band – augusztus 28-án a Zene Háza Szabadtéri Színpadán! 2025.08.28.
M Imre írta 2 órája a(z) Egy ukrán újságíró írása 10 dologról, amit a Nyugatnak tudnia kell a kijevi helyzetről blogbejegyzéshez:
És most képrejtvény: Találd meg azt a szót, amit utólag ...
M Imre írta 23 órája a(z) Helyközi Járat néven hat magyar szerkesztőség fogott össze, hogy minél több emberhez jussanak el a vidék ügyei blogbejegyzéshez:
Újabb letiltások Magyarországon – Grecsó és ...
M Imre írta 1 napja a(z) Párhuzamos államot épít a kiszervezett közvagyonból a Fidesz videóhoz:
FIDESZES „értékmentés” - így kerül a közvagyon térítés ...
M Imre írta 1 napja a(z) Fenntartható vízgazdálkodás táji szinten | 1/3. rész, Magfalva, 2022., Balogh Péter videóhoz:
Aug 15, 2025: ASZÁLY - az agrárminisztert szembesítettük...
M Imre írta 1 napja a(z) Párhuzamos államot épít a kiszervezett közvagyonból a Fidesz videóhoz:
Dr. Keresztes László Lóránt : Hatalmas lángokkal égett az ...
M Imre írta 1 napja a(z) Párhuzamos államot épít a kiszervezett közvagyonból a Fidesz videóhoz:
„Nagymaros polgármestereként világosan ...
M Imre írta 1 napja a(z) Az aszályra hivatkozva pusztítják a Zagyva-partot videóhoz:
Szendőfi Balázs: S a mai másik példa, ami mutatja, hogy ...
M Imre írta 1 napja a(z) Ismeri a szandi mandit? (Gyarmathy Lívia, 1969. | részlet) videóhoz:
Kovács Gellért Filmszerész: Sean Penn ma 65 éves. ...
M Imre írta 1 napja a(z) Egy ukrán újságíró írása 10 dologról, amit a Nyugatnak tudnia kell a kijevi helyzetről blogbejegyzéshez:
Csehszlovák Kém: Magyar új szankciója Magyarországgal ...
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó hírek:
2012. évi XXXVI. törvény az Országgyűlésről: III/A. FEJEZET - AZ ORSZÁGGYŰLÉS NEVÉNEK, JELKÉPÉNEK HASZNÁLATA
Bolyongás a Parlament titokzatos alagútjaiban, avagy hogyan lélegzik az Országház
Hogyan dobd el a Facebookot anélkül, hogy elveszítenéd a barátaidat (EFF)
Legyél te a +1! kampány