Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a NetPolgár - Digitális Irástudó klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
NetPolgár - Digitális Irástudó klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
Óperencia
Gyermekkorunk meséiből ismert Óperencia és a rajta túl elterülő Bergengócia, Girgácia elnevezések reális földrajzi nevek emlékét őrzik!
Az Óperencia az ausztriai Ober Enns tartomány emléke, a Bergengóciában pedig Bereg és Ung megye neve rejlik; Girgácia pedig egyszerűen a Kerka folyó mentét jelöli (bővebben lásd a Magyar Néprajzi Lexikonnak Kovács Ágnes által készített „Óperencia”, „az Óperenciás tengeren is túl”, „Bergengócia”, „Girgácia” címszavait).
A „burkus” mesebeli népnévben a porosz név tréfás-mesés változatát sejthetjük.
A mesei térszíni formák teljes egészükben azonosak a reális térszíni formákkal: utakkal, folyókkal szabdalt mezők, rétek, legelők, hegyek – rajtuk időnként várkastély –, tengerek, szigetek stb. De térjünk vissza az Óperenciára:
Az Enns folyó felső szakaszának német neve Ober-Enns, innen származik az Óperencia szavunk. Itt volt az egykori magyar gyepű határra a 900-as években. És itt vannak az üveghegyek is, csak ma Alpoknak nevezik őket.
Richar passaui püspök (899-902) és Luitpold őrgróf 900. november 20-án Linz mellett az északi Duna-parton összecsapott egy bajor földre betört magyar csapattal. Ezután építették meg a további betörések megakadályozására Ennsburg várát. A várat nem sokkal később, 901. január 19-én Gyermek Lajos király kárpótlásul a magyar betörések miatt elszenvedett súlyos károkért a Szent Flórián kolostornak adományozta.
Forrás: www.mittelalter-genealogie.de
Györffy György: Magyar támadás a bajor végek ellen
A pannóniai magyar-morva harcok eredményezhették, hogy 900-ban a magyar seregek a Duna felett előnyomulva meghódították Moravia Nyitra-vidéki hódítmányait. Az, hogy a Kisalföld a Kis-Kárpátokig, Nagy-Moravia határáig legkésőbb 900 folyamán magyar uralom alá került, abból világlik ki, hogy ez év őszén a Duna északi partjáról indult ki egy magyar sereg Bajorország ellen.
A Kárpát-medence 900 nyarára teljes egészében a magyarok kezére került; a végleges megtelepedéshez hátra volt még a szélterületek biztosítása és a jogi elismertetés.
Árpád és Kurszán 900 nyarán elküldte követeit az új frank uralkodóhoz, Gyermek Lajoshoz békeajánlattal. A magyar vezérek nyilvánvalóan Pannónia és a morva végek elfoglalásának elismerését kívánták. Minthogy a frank udvar nem volt hajlandó Nagy Károly hódítmányáról lemondani az "új avarok" javára, és a követeket, kémeknek bélyegezve, visszautasította, ősz folyamán a Kisalföldről két magyar sereg nyomult Bajorország ellen; a nagyobbik a Duna bal partján, a kisebbik a jobb parton. A déli sereg feldúlta az Ennsen túl fekvő "Óperenciát", és nagy zsákmánnyal tért haza, az északi csapat viszont november 20-án Luitpold őrgróf és Richar passaui püspök seregétől vereséget szenvedett. Ekkor kezdték el sietve a bajorok Ennsburg kővárának kiépítését.
A bajor és morva végek elvesztése és egy új "Avarország" létrejötte összehozta a halálos ellenségeket.901 januárjában morva követek békét kérve jelentek meg Regensburgban.
A bajor és morva főemberek itt és Morvaországban esküvel erősítették meg a békét és szövetséget. A magyarellenes, revánsra készülő szövetség nem maradt tétlen. A 901-902. évekből ismeretes egy-egy olyan évkönyvbejegyzés, mely magyar vereségről tudat a frank-morva-magyar határvidéken. Ez 902 őszén a magyar fejedelmeket döntő hadjáratra indította. Mint a Sváb Évkönyvek 902. évi bejegyzése - "Háború a magyarokkal Moráviában s az ország legyőzetett" - elárulja, a magyarok a morva fejedelemséget saját hazájukban megdöntötték. (...)
A bajor hadak által szinte évenként elpusztított és a belsőleg meghasonlott Morvaország megdöntéséhez nem sok hiányzott. Bár e pusztításokban a morva nép is szenvedett, a nép nem pusztult el, csak a morvák és a szomszéd népek felett uralkodó morva fejedelemség és katonai kísérete szétszéledéséről van szó, amely ezentúl más fejedelmi udvarokban talált életlehetőséget. (...)
Morvaország 902-ben a magyar fejedelemség számára olyanféle "végvidék" lett, mint volt Pannónia a frankok és a Nyitra-vidék a morvák számára. E végvidéken a helyi szláv lakosság nagyjából változatlanul élte életét. A morva központokban dolgozó köznép a régészet tanúsága szerint helyben tovább élt mindaddig, amíg a század második felében a Morva völgye veszélyeztetett határsáv lett a német birodalom és Magyarország között.
Ezzel gyakorlatilag megteremtődött az a földrajzi keret, amelyben a magyarok megtelepedhettek.
Forrás: Györffy György: Honfoglalás a Kárpát-medencében
Összeállította: Nemeskéri Klára
|
|
M Imre írta 10 perce a(z) November 25.: a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja blogbejegyzéshez:
„Végezd a dolgod, NMHH!” – a Médiatanács épülete előtt ...
M Imre írta 15 perce a(z) Párhuzamos államot épít a kiszervezett közvagyonból a Fidesz videóhoz:
Visszaperelte Siófok a fideszes városvezetés által jogtalanul...
M Imre írta 29 perce a(z) Decentralizált internet P2P, Blockchain alapokon? blogbejegyzéshez:
a Revolut lekapcsol egy fontos szolgáltatást Magyarországon ...
M Imre írta 32 perce a(z) A Víz Világnapján ismét feltárul a Kőbányai medence kapuja blogbejegyzéshez:
Mi az a talajban kialakított vízbázis? A talajban kialakított ...
M Imre írta 40 perce a(z) November 25.: a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja blogbejegyzéshez:
„Fedetlen mellekkel ránk kell, hogy nézzenek” – Film...
M Imre írta 1 órája a(z) Egy ukrán újságíró írása 10 dologról, amit a Nyugatnak tudnia kell a kijevi helyzetről blogbejegyzéshez:
Üzenet az ukrán népnek. # Molnár Áron https://www....
M Imre írta 2 órája a(z) Ismeri a szandi mandit? (Gyarmathy Lívia, 1969. | részlet) videóhoz:
Schubert Gusztáv halála után női főszerkesztője lett a ...
M Imre írta 4 órája a(z) Helyközi Járat néven hat magyar szerkesztőség fogott össze, hogy minél több emberhez jussanak el a vidék ügyei blogbejegyzéshez:
CSATT - Alkotmányellenes az 1% elvétele? A műsor...
M Imre írta 5 órája a(z) Orbán Viktor személyisége blogbejegyzéshez:
Orbán Viktor közeli és távoli rokonai, barátai, haverjai, ...
M Imre írta 5 órája a(z) Akkumulátorgyárak árnyékában videóhoz:
Fordulat a debreceni akkugyárban: a CATL leállítja...
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kapcsolódó hírek:
Mese és valóság - Túl az Óperencián, Üveghegyen is túl....