M Imre üzente 1 éve

Az ekho átalakítása aligha dob mentőövet a katából kiszorulóknak

A kormány kedden, a Magyar Közlönyben megjelentetett rendelete értelmében az egyszerűsített közteherviselés hozzájárulás (ekho) mértéke 13 százalékponttal csökken, szeptembertől ugyanis megszűnik az úgynevezett kifizetői ekho.
https://magyarkozlony.hu/dokumentumok/a0ae01a832052889f2d2e0e5f2a1be687c87855a/megtekintes

Ezzel az intézkedéssel a kata adónem korlátozásával hátrányt szenvedők egy csoportjának nyújtana a kormány alternatívát, amint a Pénzügyminisztérium közleményéből kiderül.
https://kormany.hu/hirek/ujabb-adocsokkentes-es-egyszerusites-a-magyar-vallalkozasok-vedelmeben

-- „Szeptember 1-től csak 15 százalék lesz a fizetendő ekho mértéke. Ezért az íróknak, az újságíróknak, az előadóknak, a művészeknek, illetve az előadásokban segédkező szakmák képviselőinek (például hangmérnökök, díszletezők, statiszták, sminkesek, jelmezkészítők) megéri az ekhot választani”

– reklámozza a csökkentett adónemet a PM.
https://kormany.hu/hirek/ujabb-adocsokkentes-es-egyszerusites-a-magyar-vallalkozasok-vedelmeben

A minisztérium megjegyzi, hogy míg eddig nagyjából 41 ezren ekhóztak, szeptembertől várakozásaik szerint ez a szám jelentősen nőni fog. Érdemes megjegyezni, hogy az ekhós foglalkoztatás csak bizonyos szakmák számára elérhető, amibe leginkább szellemi szabadfoglalkozásúak, művészek, sportolók tartoznak bele.

Vagyis a katás adózásból kiszorulók jelentős része, például a futárok vagy kisipari vállalkozók számára nem is értelmezhető az intézkedés.

Ruszin Zsoltot, a Magyar Könyvelők Országos Egyesületének alelnökét kérdeztük az ekho nagy dérrel-dúrral bejelentett könnyítéséről.

-- „Böszmeség. Őszöd II. ami zajlik, csak még nem szivárgott ki felvétel, amin Orbán beismeri, hogy félelmeteseket hazudtunk a kampány során”

– kommentálta a szakértő az intézkedést, aki szerint hazugság, hogy az ekho mentőövet jelentene az átállni kényszerülő katásoknak. Hovatovább azt is bírálta, hogy a jogalkotó ismét egyik napról a másikra, kapkodva hoz döntéseket, amikhez a társadalom számottevő részének igen rövid idő alatt kell alkalmazkodnia

Meglátása szerint ugyanis egy átlagos – eddig – katás művész, újságíró számára ötszörös helyett immár „csak” háromszoros adóterhet fog jelenteni a megváltoztatott ekhó. Ami még mindig jóval több, mint az eddigi, katás adóteher. Vagyis a Pénzügyminisztérium közleménye alapján kialakított kép félrevezető szerinte.

-- „Ez egy kommunikációs trükk. (…) Ez egy brutális beavatkozás, súlyos egzisztenciális csökkentés, amit nem lehet szakmailag jól elmagyarázni – és ezt befedik propagandával”

– kommentálta a szakértő a kormányzat közleményét. Hozzátette, hogy a katázás esetében egyszerűen meg lehetett mondani mennyi az adó – 50 000 forint havonta – addig az ekho esetében ez ahány adózó, annyi változat.

Összességében beszélhetünk némi kedvezményről az eddigi ekhóhoz képest, az azonban vaskos túlzás, hogy megfelelő menekülőút lenne az eddigi katásoknak a könnyített ekho: költségeik jelentősen emelkedni fognak, és kérdéses, hogy mely esetekben vállalja át mondjuk egy cég – megrendelő – a megnövekedett költségeket ahelyett, hogy a dolgozókra hárítaná. Bónusz, hogy a kormány a munkáltatói ekhót törölte el: vagyis, miután a bérmegállapodások bruttó bérekre szólnak, aki eddig egy cég által foglalkoztatva ekhózott, annak azonos szerződés mellett nem fog nőni a bére. A munkáltató költségei viszont csökkennek.

Lássunk egy egyszerű, de életszerű példát a költségek változására!

Amennyiben valaki korábban katásként például egy hónapban nettó 240 ezer forintot keresett, a bruttója – vagyis amennyibe a szolgáltatását megrendelő cégnek került – 290 ezer forint volt. (Persze vannak kivételes formák, de vegyük az alapesetet.) Ahhoz, hogy a példában szereplő személy ugyanennyit, vagyis 240 ezret keressen nettóban, ekhós foglalkoztatás esetén eddig bruttó 325 882 forintos bért kellett volna elérnie, ami a munkáltatónak 368 247 forintba került volna. Az új rendszerben viszont már csak 351 882-be.

Hogy miért? És hol van a kedvezmény? A példán keresztül elmagyarázzuk.

Ekho esetében minden összeget a bruttó bérből, valamint a minimálbérből számolunk. Vannak a munkáltató költségei:

-- szociális hozzájárulási adó, ami a bruttó minimálbér, vagyis 200 000 forint 13 százaléka, vagyis 26 000 forint;

-- valamint a munkáltatói ekho, ami a minimálbér fölötti bér 13 százaléka, azaz: (325 882-200 000)*0,13, vagyis példánkban 16 365 forint. Ez utóbbit törölte most el a kormány.

Vannak emellett a munkavállalót terhelő adók és járulékok:

-- a tb, ami a minimálbér 18,5 százaléka;

-- az szja, ami a minimálbér 15 százaléka;

-- valamint az ekho, ami a minimálbér fölötti bér 15 százaléka.

Tehát a most bejelentett változással példánk esetében a munkáltató költségei csökkennek, 16 365 forinttal.

Az eddig ismert szabályok alapján számítható bér- és költségváltozások egyébként kiszámíthatók a FairConto kalkulátorával.
https://fairconto.hu/letoltheto-anyagok/

Nem utolsó sorban pedig azt is fontos megjegyezni, hogy a csökkentés csak a háborús veszélyhelyzet fennállása alatt lesz érvényben – vagyis aki most ekhós adózásra vált, annak a háború végeztével növekedni fognak a terhei, amennyiben vállalkozó (amennyiben ekhós foglalkoztatott, akkor pedig a munkáltatójának). Igaz, a kormány várakozásai szerint relatív gazdasági fellendülés is várható a háború végével, amit Ruszin úgy kommentált, hogy

-- „senki sem gondolhatja, hogy amint véget ért a háború, a gazdasági hatások azonnal elmúlnak.”

Ennél ugyanakkor bizonytalanabb, hogy a kormány meddig kívánja fenntartani a veszélyhelyzetet, és megváltoztatni a kapcsolódó jogszabályokat és rendeleteket – vagy épp újabb veszélyhelyzetet hirdetni valami más okból. Azt megmondani pedig, hogy ilyen helyzetben meghosszabbítják-e az ekhóval kapcsolatban bejelentett változtatásokat, jelenleg a tyúkbéljósok hatáskörébe tartozik.
https://merce.hu/2022/08/10/az-ekho-atalakitasa-aligha-dob-mentoovet-a-katabol-kiszoruloknak/

Válasz

M Imre üzente 1 éve

A szabadúszó katások jövőjének kulcsa a szövetkezeti modell lehet

... a szövetkezetben megoszlik az adózással járó adminisztráció terhe. A katás tüntetések szónokai gyakran emlegették, mennyi bürokráciától szabadította meg őket a kata, és a katával ellentétben mennyi pepecseléssel és könyvelői munkával jár például az átalányadózás. Éppen ezért hozott létre Finnországban az újságírók szakszervezete egy szövetkezetet: a kisvállalkozói lét adminisztratív terheinek megosztásáért.

A finn szövetkezetben az újságírók és egyéb médiamunkások egyéni megrendeléseket teljesítenek, a számláikat viszont a szövetkezet állítja ki.

-- Az így befolyó összegekből a szövetkezet automatikusan átutalja a megfelelő helyre a nyugdíjjárulékhoz és társadalombiztosításért szükséges összeget, cserébe a tagok pedig havonta kétszer kapnak fix fizetést.

Ergo, tökéletesen ellátják azt az adminisztratív munkát, amit a munkaerő-közvetítő is elvégezne, a többlet fölött viszont a tagok rendelkezhetnek. Egy már sikeres szövetkezet a tényleges munkaerő-közvetítés feladatát is el tudja látni azzal, hogy beajánlja tagjait rendszeres megrendelőinek.
https://merce.hu/2022/07/27/a-szovetkezeti-modell-alternativa-lehet-a-katasoknak-akik-alol-a-kormany-kihuzta-a-szonyeget/

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Lenne elfogadható alternatívája a katának, de a kormány meg sem hallgatja az érdekképviseleteket
https://merce.hu/2022/07/25/lenne-elfogadhato-alternativaja-a-katanak-de-a-kormany-meg-sem-hallgatja-az-erdekkepviseleteket/

Válasz

M Imre üzente 1 éve

... nem ártana megoldást találni. Méltányos, igazságos és politikailag fölöttébb hasznos volna baráti jobbot nyújtani az egész magyar értelmiségnek.
http://hang.hu/belfold/bencsik-gabor-a-kata-modositasarol-hat-ez-igy-eleg-durva-143086

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Kalkulátorunk segítségével könnyedén kiszámolhatja, hogy a 2022-re tervezett bevételek mellett a KATA vagy az új átalányadó választása kedvezőbb. Kalkulátorunkat az alábbi linken keresztüli érheti el.
https://abt.hu/wp-content/uploads/2021/12/KATA-vs-SZJA-atalany-kalkulator.xlsx

Bejegyzésünkben a KATA és az átalányadó összehasonlításához adunk segítséget, illetve áttekintjük az átalányadó választásának szabályait.
https://abt.hu/hu/adotervezesi-tippek-egyeni-vallalkozoknak-2022-re/

Válasz

M Imre üzente 1 éve

„Konzultálni jöttünk" – képeken a szerda esti tüntetés

Az „Elegünk van!", „Mocskos Fidesz!" és az „Orbán, takarodj!" rigmusok mellett a címbeli "Konzulálni jöttünk"-et skandálták a tüntetők a várban, Orbán Viktor hivatalánál, de a velük szemben felsorakozó rendőröknek is magasabb béreket követeltek.

Bár az országgyűlés már kedden elfogadta a kata szigorítását, szerdán még többen vonultak utcára Budapesten, hogy kifejezzék tiltakozásukat, mint előző nap. Képes beszámoló.
https://www.szabadeuropa.hu/a/konzultalni-jottunk---kepeken-a-szerda-esti-tuntetes/31942780.html
___

Kvíz: Megszorítások Európa legnagyobb tűzijátékának árnyékában

A kata és a rezsicsökkentés korlátozása mellett a kormány számos téren megszorításokat jelentett be, noha Gulyás Gergely szerint ez a szó „csak a baloldali kormányok szótárában szerepel." Közben Európa legnagyobb tűzijátékára készül, és bizonyos területekre több pénzt szán az Orbán-kabinet.
https://www.szabadeuropa.hu/a/kviz-megszoritasok-europa-legnagyobb-tuizjateka-arnyekaban/31944831/p1.html
( nagyon érdekes, érdemes kitölteni )

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Kinyírták a katát, fosztogatás, imacsoport a parlamentben
https://www.facebook.com/somogyiandrasofficial/videos/1021423502147226

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Futárok, fordítók, szövegírók, bőrműves népi iparművész és még számos szellemi munkát végző ember tüntetett a Kossuth téren a katás adózás módosítása miatt, majd a Margit hidat is elfoglalták. Nem tartják korrektnek, hogy a kormány a választások után változtat a szabályokon, és igazából az értelmét sem látják. Van, aki szerint ez nem más, mint nettó basztatás.
https://www.youtube.com/watch?v=RRVrvS_ETB4

Válasz

M Imre üzente 1 éve

"Nemere István író vagyok, és nem értek semmit. Katás vagyok sok éve és értelemszerűen csak intézményeknek számlázhatok, hiszen könyvet magánszemélyek igen ritkán adnak ki. A könyvkiadók mind intézmények, másképpen nem is működhetnek, csak mint vállalkozások. Vagyis ezután tegyem le a tollat és ne írjak? Vagy hirdessem ki, hogy ezután mindenki, aki új Nemere-regényre vágyik, az fizessen nekem (szigorúan számla ellenében) x forintot? De ki fogja a könyvet kinyomtatni, kiadni, hozzájuk eljuttatni? Az író csak intézményeknek dolgozhat, erre SEM gondoltak az ún. törvényhozók? No persze akik ezt a rendelkezést hozták, azokról nehéz is feltételezni, hogy egyáltalán belegondoltak a kulturális szereplők helyzetébe. Ők általában nem írnak, nem olvasnak, sajnos."
https://444.hu/2022/07/13/nemere-istvan-a-katarol-tegyem-le-a-tollat-es-ne-irjak
___

... lett volna mit megbeszélni a módosításról. A konkrét szöveget megismerve még az ötletadó Parragh László kamarai elnök is azt mondta, hogy „kissé erős lett”. Ő maga arra gondolt, hogy már szeptembertől életbe lépnének a súlyos szigorítást jelentő módosítások. Mások szerint azért akad egyéb probléma is. Mégpedig egy lényeges változtatás az eddigiekhez képest: aki a kedvezményes adózás alatt akar maradni, az csak magánszemélyektől fogadhat el pénzt, cégektől nem. Aki mégis befogad számlát cégtől, az elveszíti a legkedvezőbb adózási lehetőséget, és egy sokkal rosszabb sávba kerül.

Ami számos gyakorlati problémát felvet. Ilyen az, hogy mit kezdjen mondjuk egy kulcsmásoló, ha a vevő a fizetéskor jelzi, hogy ő márpedig egy cég nevében fizetne.
https://444.hu/2022/07/12/a-nap-amikor-a-semmibol-jott-adoszigoritas-spontan-hidblokadot-okozott
___

A 400 ezer katás vállalkozó közül alig 100 ezren lehetnek, akik csak a lakosságnak szolgáltatnak, belőlük – a minimálbér felét alig meghaladó 108 ezer forintos biztosítási alap miatt – „koldus nyugdíjas” lesz a 24.hu által megkérdezett adószakértők szerint.

A többiek pedig, ha cégeknek is dolgoznak, nem választhatják a kisadózók tételes adóját, és ősztől több közterhet kell fizetniük. Szellemi foglalkozásokat űző szabadúszók, grafikusok, ügyvédek, egyetemi óraadók, állatorvosok, virágboltosok, takarítók és villanyszerelők is rosszul járhatnak
https://444.hu/2022/07/12/mi-lesz-azokkal-akik-eddig-kataztak
___

És azt azért ne hagyja figyelmen kívül, hogy háborús helyzet van, elképesztő állapotok uralkodnak Európában, ilyenkor ezeket a döntéseket gyorsan kell meghozni” - mondja a fékezhetetlen agyvelejű Hollik, a Fidesz kommunikációs igazgatója.

Ezután a következő párbeszéd zajlik le:
- Plusz bevételt remélnek ettől?
- Nem. De a helyzet az nehéz.
- Mi köze a háborúnak ahhoz, hogyan fizetik a katát Magyarországon a kisvállalkozások?
- Sokan ezt bujtatott foglalkoztatásra használták, tehát valójában azokat az adóterheket, közösségi költségeket, amiket be kellett volna fizetniük a munkavállalóik után, nem fizették be.
- Tehát akkor várnak plusz bevételt ettől?
- Nem… egyébként igen, lesz a költségvetésnek bevétele.
https://www.youtube.com/watch?v=63I6pEDxjzg&t=230s
___

Azzal kapcsolatban, hogy a 450 ezer vállalkozó életét érintő döntésről miért nem volt társadalmi egyeztetés, Gulyás egész meglepő válasszal állt elő:

-- „Amikor nem volt demokrácia, akkor ezt különböző társadalmi egyeztetésekkel próbálták elfedni, de mióta meg demokrácia van, és vannak szabadon választott képviselők, azok dönthetnek, és ennek a felelősségét is vállalják. A meghozott döntésért a kormány és természetesen a kormánypártok a felelősséget vállalják.”
https://444.hu/2022/07/13/gulyas-gergely-egy-egy-biciklist-lat-a-koruton-valojaban-tobb-ezren-vannak
___

„Így működik a Fidesz rendszere, apránként darál be mindenkit, kihasználva a magyar társadalom egyik legrosszabb tulajdonságát, a szolidaritás hiányát. Kezdődött a szolgálati nyugdíjas rendőrökkel és tűzoltókkal, akik még kimentek tüntetni, de aztán egyedül maradtak. Később mások is próbáltak tüntetni, de egyre inkább az lett a tapasztalat, hogy senki nem áll ki az aktuálisan megtámadott csoport mellett, ezért aztán az ellenállás csendben elhalt” – írja Hadházy.
https://444.hu/2022/07/12/hadhazy-a-rendszer-szepen-lassan-mindenkit-eler-nem-lehet-kimaradni-belole
___

Választások után Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke erőteljes nyilatkozatokban kritizálta a katát, a budapesti kamara pedig több százezer adózót nevezett látatlanban adócsalónak. Az adatokat, melyből a következtetéseket szűrték le, a szakmai szervezetek nem kapták meg, nincs információnk milyen elemzések készültek és milyen módszertant használtak.

A katát módosítani kellett, nem kérdés, de a jelen formában elfogadott új szabályozás piacellenes.

A részletszabályokat az elkövetkező napokban a szakma alapos elemzésnek fogja alávetni, de abban széles egyetértés van, hogy a változás nem a vállalkozók érdekeit szolgálja és teljes mértékben érthető az iparkamara felé irányuló indulat.

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Bánáti János kamarai elnök szerda délután közleményben kérte Novák Katalin köztársasági elnököt, hogy ne írja alá a kata módosításáról szóló törvényt, mert azt a Magyar Ügyvédi Kamara jogi szempontból aggályosnak, vállalkozások százezreit ellehetetlenítőnek tartja.

„Az év közbeni változást generáló törvény - amely az ügyvédi hivatást gyakorlókat és az általuk képviselt állampolgárok, mikro-, kis- és középvállalkozások százezreit érint - érdemi szakmai konzultáció nélkül született meg, így sérti a jogbiztonság követelményét” - írják.

Úgy látják, hogy a kedden megszavazott törvény az adózók és a jogkeresők terheit
https://444.hu/2022/07/12/megszavaztak-a-kormanypartok-az-uj-kata-torvenyt
- a felkészülést megnehezítő határidővel - ugrásszerűen növeli, a pártfogó ügyvédi és a kirendelt védői munka pénzügyi feltételeinek ellehetetlenítésével veszélyezteti a joghoz való hozzáférést. Hozzátették, hogy nyitottak a szakmai konzultációra annak érdekében, hogy „a jogszabály a jogos szakmai és társadalmi elvárások mentén mielőbb módosításra kerüljön”. (MTI)
https://444.hu/2022/07/13/a-katatorveny-vetojara-keri-novak-katalint-az-ugyvedi-kamara

Válasz

M Imre üzente 1 éve

Az adónem mögöttes eszménye az öngondoskodás erősítése, a munkavállalás és a jövedelemszerzés ösztönzése volt, ez kapott most végzetes sebet.

Miért éppen most, és miért éppen a KATA-t „öli meg” a kormányzat? Az időzítésre könnyen választ adhatunk. A fegyelmezetlen gazdálkodás okozta, válság súlyosbította költségvetési lyukakat be kell tömnie. Az eddig KATÁ-t fizetők nagy része pedig több adót fog fizetni, legalábbis rövid távon. De miért éppen így próbálja növelni a kormány az adóbevételeit? Miért nem a KATA vagy más, általános adónemek emelésével? Egyrészt kommunikációs célból: a kormány mindenáron fenn akarja tartani a látszatot, hogy nem emel adót. A KATA azonban eddigi formájában a 2010-es évek elején, az első kétharmados ciklusban kialakított adórendszer egyik sarkköve volt. ...

Miért kell a tehernek alacsonynak lennie? Azért, mert minél könnyebb kibújni az adófizetés alól, a magasabb adóteher annál jobban ösztönöz az adóelkerülésre. Reálisan szemlélve a viszonylag alacsony adókulcs nagyobb adóbevételt eredményezhet, legalábbis hosszabb távon, ha az emberek bíznak abban, hogy az adópolitika nem változik, és tevékenységüket hajlandók hozzáigazítani.
https://www.valaszonline.hu/2022/07/13/kata-ado-gazdasag-mike-karoly-publi/

Válasz