M Imre üzente 3 napja
Sokan kérdezték, mi történik a Csömöri úti a fákkal. Megyeri Szabolcs kertész, Zugló főkertésze most minden kérdésre választ ad.
https://www.facebook.com/watch/?v=2810004972536660
M Imre üzente 1 hete
Merre tovább? Felkészülés a vihar utánra
Greenfo Podcast | Feb 4, 2025
Milyen hatással lesz az Egyesült Államokra, és a világra az, hogy az antizöld Donald Trump kilépteti az Egészségügyi Világszervezetből, és a Párizsi Egyezményből hazáját?
Miért öngyilkos az európai Néppárt, és a szélsőjobbosok politikája, mely meg akarja gyengíteni a Green Deallt? Hová lettek az európai Zöldek? Milyen következményei lesznek az Orbán kormány Paks2 és Mini-Dubaj mutyijainak? Többek között erről beszélget Sarkadi Péter szerkesztő Jávor Benedek volt európai parlamenti zöld képviselővel.
https://www.youtube.com/watch?v=Al1q3inxnuA
Kapcsolódó cikkünk a greenfo-n:
https://greenfo.hu/hir/merre-tovabb-felkeszules-a-vihar-utanra/
M Imre üzente 1 hónapja
Bardóczi Sándor: Tapolcán ezévben is megszervezték a zöldfelületi tervezésben, zöldtömeg előállításban, zöldfelületi kivitelezésben és fenntartásban, illetve a települési zöldinfrastruktúra kezelésében, szabályozásában és irányításában tevékenykedők konferenciáját. A téma idén a talaj volt. Amivel óriási problémák vannak. Rohamosan veszíti a termőképességét, víztartalmát, mikrobiom készletét, széntartalmát és szennyeződik el. Mindezt mi emberek és technológiáink tesszük vele, pedig az egyik legjobb szövetségesünk lenne a klímaváltozás tompításában. A kiskanálnyi egészséges talajban több élőlény él, mint ember a Földön. Ezeknek a funkcióit, szimbiózisát ugyan kezdjük felismerni, de 98%-ban még terra incognita. A talaj fizikai jellemzőit a középkor, a kémiait a felvilágosodás kora tárta fel. S most elérkezett a talaj biológiai jellemzőinek feltárása és hasznosítása.
Mélyművelés helyett talajtakaró növények, kémiai vegyszeres megoldások helyett biológiai megoldások, monokultúrák helyett biológiai sokféleség, műtrágyák helyett komposztkészítmények, vegyi bombázás helyett biológiai egyensúly, rombolás helyett gyógyítás, a természet ellenében küzdés helyett ingyenes ökológiai szolgáltatások, vízelvezetés helyett vízmegtartás, csatornázás helyett szivacsváros, tömörítés helyett talajlevegő és kapillárisok, állandó gépi bolygatás helyett szénelnyelés, mesterséges tápoldatozás helyett gyökerekkel átszőtt talaj, ami karmestere a talajéletnek.
Ezekről, ezek szabályozási alapjairól, jó gyakorlatairól, úttörő kísérleteiről, szemléletváltásról bőven esett szó. S mindezek felett ott lebegett a klímaváltozás kényszere és az állandó gyomorgörcs, hogy nem vagyunk és leszünk elég gyorsak.
A jeges rémület a hallgatóság arcán, amikor az erdészeti kutató a műholdas elemzések konklúziójaként elmondja, hogy jelenleg 5 km/év sebességgel érkezik a mediterrán és a félsivatagi zonalitás délről és ehhez a sebességhez nem tudnak az erdeink alkalmazkodni. Valójában nincs olyan növényzet, ami ekkora sebességhez tudna.
A jeges rémület a hallgatóság arcán, amikor a fenntartással foglalkozó előadó elmondja, hogy az önkormányzati zöldfelület-gazdálkodásban annak a forrásnak a negyede van benne, amivel az azonnali (évtizedek óta elmaradt) faápoláshoz és az összeomló fasoraink cseréjéhez szükség lenne.
A jeges rémület a hallgatóság arcán, amikor kiderül: mindössze 3 év alatt a nyári aszályok miatt hogyan csökkent 30%-al a fák asszimiláló lombtömege.
A jeges rémület a hallgatóság arcán, amikor a mezőgazdasági minisztérium képviselője arról beszél, hogy ha egyáltalán van is klímaváltozás, akkor sem kell megijedni, mert ez egy ilyen periódus, de majd biztosan lesz jobb is a helyzet, az időjárás majd egyszer megjavul. Viszont ki kéne cserélni a hotel előtt kiszáradt kúszófenyőt, mert rossz fényt vet a dísznövény szakmára, ha a reprezentív bejárat nem tökéletesen szép.
A jeges rémület a vidéki diaszpórákban dolgozó szakmabeliek arcán, hogy rendben van, hogy a nagyvárosokban már elindult valami szemléletváltozás, de mindez mikor érhet el hozzájuk, és mikor kaphatnak segítséget ők is a saját politikai és gazdasági irányításuktól ahhoz, hogy gyökeresen megreformálják a fenntarthatatlant?
A jeges rémület a hallgatóság arcán, amikor kimondatik, hogy sokkal fontosabb annak a zöld vagyonnak a megtartása, ami már van, mint a területi expanzió. Sokkal fontosabb megpróbálni életben tartani a pótlást, mint új fát ültetni. Sokkal fontosabb a fenntartás, mint a fejlesztés. Sokkal fontosabb megtalálni a természetalapú megoldást, becsatornázni az öntözésbe, fenntartásba a civil és vállalati segítséget, mint a high tech lélegeztetőgép feltalálása vagy az “ültessünk egy fát a lelkiismeretünk megnyugtatására” akciók.
És mindezen bénító jeges rémületek pillanatai között ott van a tenni akarás, az élénk eszmecsere, az élni akarás, a kemény viták és közös megoldáskeresés igénye is. Egy közeg, ami tenni szeretne és kezdi érteni, kezdi alkalmazni, kezdi kommunikálni, kezdi kitermelni. Akkor is, ha mindez lehetetlen küldetés. Akkor is, ha a lekvárban evezünk. Akkor is, ha 10 pofonra jut egy buksisimi. Akkor is, ha nincs előre megírt recept.
Ez az idei szakmai napok szubjektív értékelése az én szemszögemből.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=9545387478838391
... a szakmai napokról röviden:
https://faapolok.hu/szakmai-napok-2025/
M Imre üzente 2 hónapja
Az aarhusi egyezmény egy 1998 júniusában a dániai Aarhusban elfogadott, környezeti ügyekben az információhoz való hozzáférésről, a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételéről és az igazságszolgáltatáshoz való jog biztosításáról szóló megállapodás. A nemzetközi környezetvédelmi konferenciák sorozata után elfogadott egyezmény újszerűnek számít az eddigi környezetvédelmi szerződésekhez képest, hiszen pillérei és a gondolatai már korábban elfogadott nemzetközi egyezmények egyes elemeit foglalja egy egységes keretbe. Az aarhusi egyezmény eszméje egy minőségi előrelépést jelenthet a környezetvédelem és akár az energetika területén is.
Létrejöttének története
Az aarhusi egyezmény közvetett előzményeként az 1992-ben megrendezett riói konferencia tekinthető, hiszen ennek keretében elfogadott riói egyezmény 10. elvén alapul az aarhusi egyezmény fő eszmeisége. A dániai városban aláírt egyezmény közvetlen előzményének egyrészt az 1990-ben Bergenben, „Cselekvés a közös jövőért elnevezésű”, az EGB és a norvég kormány által közösen szervezett konferencia keretében elindított folyamat, másrészt ennek a folytatásaként 1991-ben elindított „Európa Környezetéért” elnevezésű konferenciasorozatok tekinthetőek. A dániai konferenciát , amely keretében aláírásra került az egyezmény, a luzerni és a szófiai miniszteri találkozó előzte meg. Az Egyezmény kidolgozásában egyedülálló módon NGO-k is részt vettek. Jelenleg az egyezménynek 46 részes fele van, köztük van Magyarország is, amely 1998-ban aláírta majd 2001-ben ratifikálta azt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Aarhusi_egyezm%C3%A9ny
___
Akkumulátorgyárak árnyékában
Magyarország erőteljes kormányzati támogatással épp akkumulátor-nagyhatalommá válik. A hivatalos kommunikáció elhallgatja, hogy a gyakorlatban ennek a folyamatnak súlyos ára van, amit a magyar lakosság fizet meg. Jelenleg Gödöt, Komáromot, Iváncsát, Tárnokot és Sóskutat érintik a beruházások. Néhány érintettel beszélgettünk, milyen a gyárak közelében élni.
http://netpolgar.network.hu/video/forum_vitaindito_videok__ird_a_video_ala_a_velemenyed/akkumulatorgyarak_arnyekaban
M Imre üzente 2 hónapja
Schwarzenegger a BMW Steyr-i gyárában, mutatjuk, mit keresett ott | 2024.09.23.
A BMW Group Steyr-i gyára teljes egészében távfűtésre áll át: a rendszeres működéséhez szükséges energiát az osztrák motorgyár mostantól nem földgáz elégetéséből nyeri ki, hanem egy közeli biomassza-erőműből érkező hőre támaszkodik. Az energiaváltást, amellyel a BMW Group hatékonyan csökkenti tovább ökológiai lábnyomát, szimbolikusan Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja és Arnold Schwarzenegger közösen végezte el.
Ahonnan a hő érkezik: távfűtés regionálisan előállított faforgácsból
Az energiaváltás egy erős, regionális partner nélkül nem valósulhatott volna meg: a BMW Group Steyr-i gyára mostantól a Fernwärme Steyr alig egy kilométerre működő biomassza-erőművéből érkező hőre támaszkodik. A létesítményt az állam két energiaszolgáltatójának – az Energie AG Oberösterreich Erzeugung GmbH és az EVN Wärme GmbH – közös leányvállalata, a Bioenergie Steyr GmbH üzemelteti. A BMW Group Steyr-i gyárának hőenergia-ellátása érdekében a Fernwärme Steyr telephelyén egy 10 megawattos biomassza-kazánnal felszerelt, újabb hőtermelő erőművet építenek, így a müncheni központú vállalatcsoport Steyr-i gyára teljes egészében megújuló erőforrásokból nyeri ki a működéséhez szükséges energiát: a hőt a környező erdőkből származó faaprítékból és faforgácsból állítják majd elő.
„A száz százalékban megújuló biomasszából származó hőre való áttéréssel ma nagy lépést teszünk. Gyárunk mostantól mind a villamos energiát, mind a rendszeres működéshez szükséges hőt megújuló energiaforrásokból nyeri ki” – összegezte Klaus von Moltke.
A szimbolikus energiaváltást az üzem több mint ezer munkatársának jelenlétében végezték el. Az eseményen Arnold Schwarzenegger is tiszteletét tette, aki beszédében az éghajlatváltozás ellen hatékony hétköznapi tetteket szorgalmazta, majd elzárta a gyár bevezető gázvezetékeit. Ezután Milan Nedeljković, a BMW AG igazgatótanácsának gyártásért felelős tagja szimbolikusan megnyitotta a távfűtő megoldás becsatlakozó ágát.
Arnold Schwarzenegger, Klaus von Moltke és Milan Nedeljković az esemény részeként az üzem oktatási központját, erőforrás-összeszerelő részlegét és nemrégiben megnyitott elektromosmotor-gyártósorát is meglátogatta, mindegyik állomásnál kedélyesen elbeszélgetve a létesítmény munkatársaival.
https://www.autoszektor.hu/hu/content/schwarzenegger-bmw-steyr-i-gyaraban-mutatjuk-mit-keresett-ott
M Imre üzente 2 hónapja
A búvósávok (ízeltlábú) életeket mentenek | 2025. 01. 09.
Száz évvel ezelőtt még több mint másfél millió hektár gyepkezelésű terület volt Magyarországon, de ez mostanra 800 ezer hektár alá süllyedt.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai folyamatosan kutatják, hogy hogyan lehet összeegyeztetni a természetvédelmi és ökológiai szempontokat a mezőgazdaság céljaival. E vizsgálatok sorában most arra derítettek fényt, hogy a kaszálókon érintetlenül hagyott úgynevezett búvósávok bizony nagyon jó szolgálatot tesznek a gyep biológiai sokféleségének (és ezen belül az ízeltlábú állatok diverzitásának) megőrzése érdekében.
– A traktorokra szerelt gépi kaszák elől az ízeltlábúak számára nincs menekvés, akármilyen mozgékonyak is. De azok az állatok sem feltétlenül menekülnek meg, amelyek túlélték a kaszálást – folytatja Gallé Róbert. – A levágott szénát (amelyben a túlélő ízeltlábúak rendszerint menedéket keresnek) ugyanis rendekbe sodorják, majd bálázzák. Eközben pedig újból rengeteg állat elpusztul, illetve elszállítják a területről.
Mit tehetünk e károkozás ellen? A megoldás egyszerű: nem kaszált területeket, például úgynevezett búvósávokat kell kialakítanunk. A Natura 2000-es területeken törvény is előírja, hogy a kaszált terület bizonyos hányadát érintetlenül kell hagyni. E területek rendszerint sávos elrendezésűek, hiszen ez a legpraktikusabb a traktor számára. A kaszálást túlélő ízeltlábúak behúzódhatnak e védett sávokba, és itt találhatnak menedéket a további veszélyeket tartogató rendek helyett. Amint az az Ökológiai Kutatóközpont vizsgálatainak eredményeiből is kirajzolódott, a megmaradó növényzet árnyékol és megakadályozza, hogy a légmozgás folyamatosan szárítsa a talajt. Így e búvósávokban a nyári perzselő hőséget is könnyebben átvészelhetik a gerinctelenek.
https://ecolres.hun-ren.hu/a-buvosavok-izeltlabu-eleteket-mentenek/
M Imre üzente 4 hónapja
Mulcsot mindenkinek a Maros Moziból
Közösségi ágdarálónkkal mulcsot készítünk a Mozi közösségi kertjében és további, helyi eredetű, kertész vállakozótól, lakóktól és önkormányzati parkfenntartásból származó aprítékot adunk át kertbarátoknak. Sikeres nyári akciók után ilyenkor is fontos a mulcsozás, a talajtakarás – most már a fagyvédelem miatt.
Igyekszünk a tűlevelűek és egyéb fás növények aprítékát elkülönítve elhelyezni az egykori Központi szálló (manapság Maros Mozi közösségi központ) kávéházi teraszán, ahonnan ki-ki magának zsákolhat.
Budapest, IX.utca 2. | 1172
2024. november 23. szombat 9-12 óráig
https://www.facebook.com/photo?fbid=989769896525121&set=pb.100064763584698.-2207520000
M Imre üzente 4 hónapja
Balogh Samu: Lapinskas Lillával, építész-tájépítésszel a pesti belváros klímaadaptációs lehetőségeiről beszéltünk a Fuga - Budapesti Építészeti Központban. Egyszerűen fogalmazva: hogyan nem fogunk megfőni Budapesten a következő évtizedekben?
Lilla állítása, hogy a belváros zöldítése nem elegendő a klímaváltozás hatásainak enyhítéséhez. Egyszerűen nincs annyi hely a sűrűn beépített belvárosban, ahol annyi fát lehetne elültetni, annyi zöldfelületet lehetne létrehozni, ami képes lenne megbirkózni a városban megrekedt hőséggel. Éppen ezért nem elegendő önmagában zöldinfrastruktúrában gondolkozni.
Lilla azt sürgeti, hogy jöjjön létre Budapesten egy olyan klímainfrastruktúra terv, ami hálózatosan tervezi meg négy klímaadaptációs eszköz összehangolt telepítését: a növényzet, a víz, az árnyék és a szél együtt dolgozását.
A pesti belváros különleges, szinte egykorú és azonos típusú beépítése komoly hátrányokat, de valamennyi előnyt is jelent a klímaadaptáció szempontjából. A szinte azonos magasságú házak fölött a szél átsiklik, az egyenletes magasságnak köszönhetően nincsenek olyan elemek, amelyek megkavarnák a légmozgást és becsalogatnák a szelet az épületek közé. Ennek köszönhetően mint a dunsztban áll a meleg (és szennyezett) levegő az utcákon és az udvarokon.
Ugyanakkor a belváros ilyen fokú egységessége előnyt is jelent: ha találunk olyan megoldásokat, amik jól illenek a jellemző bérházas-gangos-udvaros épületekhez, akkor azt könnyedén lehet nagyobb léptékben is alkalmazni, hiszen ami az egyik háznál fog működni, az jó eséllyel a házak többségénél is működni fog.
Mik lehetnek ezek a megoldások?
1) Egyszerű, de nagyszerű: már a gangos házak kapujának kinyitásával meg lehet mozgatni a levegőt, ami segíthet az udvarok kiszellőztetésében. A kapuk mögött egy új rácsos ajtóval pedig a házbelsők biztonságáról sem kell lemondani.
2) A házak esetleges átalakításakor érdemes nagyobb udvarokat létrehozni, vagy különböző udvarokat összekötni akárcsak a földszinten, hogy nagyobb tere legyen a levegőnek mozogni.
3) Széltornyok kialakításával be lehet csalogatni a szelet az udvarokba: ez egy ősi módja a természetes hűtésnek, ami melegebb klímájú régiókban korábban is alkalmaztak már.
Lilla kiállítása a héten még megtekinthető a Fugában, ...
https://www.facebook.com/photo/?fbid=979121607566945&set=pcb.979133104232462
*** Beszélgetésünk Lillával a kiállításról:
https://www.youtube.com/watch?v=4KZlgfZzDTY
*** Lapinskas Lilla cikksorozata az Építészfórumon:
https://epiteszforum.hu/dosszie/klimakirakos
Az Énbudapestem riportja a kiállításról:
https://enbudapestem.hu/2024/11/08/nyissuk-ki-a-kapukat-es-csinaljunk-oriashuzatot-pesten
M Imre üzente 6 hónapja
Kisközösségi Program: és végre megmutatjuk podcastunk nevét és logóját :)
Íme! Mit szólsz hozzá?
https://www.facebook.com/photo/?fbid=924333226398483&set=a.621077153390760
És ami még fontos: nem lesz saját csatornánk, hanem a már évek óta működő (és amúgy kiváló) Kihalni Veszélyes podcast csatornáján jelentkezünk majd havi egy adással. Ezúton is köszönjük nekik a befogadást! (Apropó: föl vagy már iratkozva erre a csatornára? Ha netán nem, hozzászólásban odavezetünk hozzá a jutyúbra.)
Emlékeztetőül: podcastunkban olyan emberekkel fogunk beszélgetni, akik a Kiutak portálunkon található, száznál is több cselekvési tipp valamelyikét a gyakorlatban valósítják meg itthon.
Már csak párat kell aludni, és fölkerül az első adás! :)
M Imre üzente 6 hónapja
A Kihalni Veszélyes podcastet az ELTE humánökológus hallgatói alapították. A műsor célja, hogy közérthetően, mégis pontosan és tisztán mutassa be az ökológiai válságot és az arra adható megoldási lehetőségeket. A podcast kiemelt célja, hogy a tájékoztatás mellett, lehetőség szerint, cselekvési módokat is kínáljunk hallgatóinknak, akik így a céltalan szorongásukat cselekvő erővé alakíthatják.
https://www.youtube.com/@kihalniveszelyes.podcast
https://open.spotify.com/show/0WAwVs8mEpG2wpjDvCt3ZK
https://www.facebook.com/kihalniveszelyes.podcast
M Imre üzente 6 hónapja
Bardóczi Sándor: Hat nap alatt fog felpattanni a Duna budapesti vízszintje 250 cm-ről 850 cm-re, és szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha itt megáll. Ez a 6 méteres vízszintemelkedés ennyire rövid idő alatt rámutat arra, hogy a világ legforróbb nyara után a klímaesemények nem értek véget. E két szélsőségre, s ezek gyakoriságának növekedésére kell minél inkább felkészíteni a jövőben várost, ami egyenként is emberfeletti kihívás, pláne úgy, hogy a város a kormányzati megszorítások présében vergődik. Ez a grafikon egyben arra is jól rámutat, hogy miért volt rossz ötlet egy a hullámtér legmélyebb pontján 3 és fél kilométer hosszan körülményesen összeszerelhető mobilgátban gondolkodni a Rómain, és milyen jó, hogy a felelős döntéshozói gondolkodás nem arra ment tovább, hanem a magasabban fekvő Nánási-Királyok utat tekinti az elsőrendű védvonalnak. Milyen kár, hogy annak a gátnak a tervezését egy a parti mobilgátban érdekelt ingatlanlobbi által indított per gátolja éppen. Arra is rámutat, hogy mennyire rossz ötlet lett volna mobilgáttal bevédeni az Óbudai-szigetet (korábban az állam által erőltetett elképzelés mentén), ahol most a víz szétterülhet, és némileg segít majd csillapítani a belvárosra nehezedő nyomást. S arra is rámutat miért rossz ötlet beépíteni, s ezáltal beszűkíteni a hullámtereket, a folyó természetes ártereit. Egy éven belül ez lesz a harmadik olyan árhullám a Dunán, ami az alsó rakpartok lezárását igényli, s azok közül is a legnagyobb. Mindez úgy, hogy egy rendkívül aszályos periódus után a semmiből érkezik meg ez az árhullám majdnem kiürült mederbe. Aki még még mindig úgy hiszi, nincs klímaváltozás, az gondolja át újra…
https://www.facebook.com/photo/?fbid=8569653593078456&set=a.980675371976354
M Imre üzente 7 hónapja
Tudod, milyen világrekordok dőlnek meg az olimpián túl?
Kedves Természetbarát!
Indítsd el a videót, tekerd fel a hangerőt, és hallgasd figyelmesen:
-- a tét hatalmas.
https://www.youtube.com/watch?v=TK3NRheE2Hs
Nemrég értek véget a 2024. évi nyári olimpiai játékok, amit a paralimpia párizsi izgalmai váltottak fel. A világ országainak sportolói egymás után döntik meg a rekordokat, és megmutatják, hogy kemény munkával és kitartással mire vagyunk képesek.
Ezek a sportolók elképesztő eredményeket tesznek le az asztalra, ám nem ők az egyetlenek, akik rekordokat döntenek. Olyan rekordok is megdőlnek sajnos, amik nem adnak okot az ünneplésre: a szélsőséges időjárási eseményektől a példátlan erdőtüzekig és árvizekig évről évre egyre nagyobb klímarekordok rázzák meg a bolygónkat.
A hihetetlen emberi erőfeszítés és elszántság sikerre vezet az arénában. Ez is azt mutatja, hogy bármire képesek vagyunk, ha komolyan beletesszük a munkát. Nincs több időnk, a világ döntéshozóinak fel kell lépnie az éghajlati válsággal és a természet hanyatlásával szemben - értünk, és a bolygóért.
Mi a WWF Magyarországnál a Klíma és energia programban végzett munkánkkal teszünk a klímaváltozás problémáinak a megoldásáért.
https://wwf.hu/klima-es-energia/
M Imre üzente 7 hónapja
A klímaváltozás az északi félteke felső régiójában teremti meg a mezőgazdasági kultúra továbbélésének feltételeit – vetíti előre a Dellában Ürge-Vorsatz Diána, a CEU professzora, az ENSZ klímaügyi tanácsának alelnöke, aki szerint Oroszország és Kanada kerül helyzeti előnybe, így nagyrészt e két országon fog múlni a világ élelmiszer-ellátása. A változás még nem elkerülhetetlen, de az esély egyre csökken. | 2024. 04. 03.
https://24.hu/fn/gazdasag/2024/04/03/podcast-della-urge-vorsatz-diana-oroszorszag-kanada-elelmiszerraktar-eghajlatvaltozas-tajaszennyezes/
M Imre üzente 7 hónapja
Új klímatörvényt Magyarországnak!
Te is kikészülsz tőle, hogy a nyári napokon a negyven fokot hatvannak érezzük az agyonbetonozott városainkban? A Balatonban vagy a Fertőben gyönyörködni szeretnél, és nem amiatt aggódni, hogy hogyan tesszük tönkre tavaink élővilágát? Már előre aggódsz, hogy idén mennyire szállnak majd el az élelmiszerárak a nyári szárazság miatt? Nem mered megnyitni a cikkeket egy település vízhiányáról, mert félsz, hogy ez a te családoddal is megtörténhet? A fejedhez kapsz, mert a kormány repteret vásárol a vasúti közlekedés fejlesztése helyett?
Van egy rossz hírünk, az ország hatályos klímatörvénye ezekre a problémákra nem nyújt valódi megoldásokat. A kormánynak védenie kellene téged a klímaválság hatásaitól, de a tétlenségük miatt mindannyian veszélyben vagyunk. Ezért azonnal cselekednünk kell: követeljük egy új klímatörvény elfogadását!
Miért írj alá egy újabb petíciót? Azért, mert egy olyan erős, zöld közösséget fogunk létrehozni, amelyik eléri, hogy olyan új klímatörvény szülessen Magyarországon. Azért, mert bevonunk a cselekvési lehetőségekbe, és mindenkinek küldünk egy saját csomagot arról, hogy mi az, amit már most, helyben is megtehet. Azért mert veled együtt kidolgozunk és a kormány asztalára teszünk egy részletes javaslatcsomagot arról, hogy mit kellene tennie a klímaválság ellen.
Magyarország jövője a tét, ezért a magyar kormány:
-- Csökkentse gyorsan a károsanyag-kibocsátást a fosszilisek mihamarabbi, megújulókra történő kiváltásával, és kezdje meg az ország felkészítését a változásokhoz való alkalmazkodásra az élet minden területén, kiemelten a mezőgazdaság, az oktatás, az egészségügy területén is!
-- Védje, őrizze kincset érő az élethez nélkülözhetetlen vizeinket, legyenek azok a föld alatt, vagy a föld felett!
-- Garantálja, hogy mindenkinek jusson megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz és élelmiszer a változó éghajlati viszonyok között, a természet végtelen kizsigerelése nélkül!
-- Biztosítsa a háztartások átállását a zöld, takarékos energiahasználatra! Fordítson külön figyelmet a legkiszolgáltatottabb, energiaszegénységtől szenvedő családokra!
-- Támogassa a közösségeket, az önkormányzatokat, hogy a települések védelmet nyújthassanak a klímaválság hatásai ellen!
-- Védje meg az utolsó természetközeli élőhelyeket, és kezdje meg a károsított élőhelyek helyreállítását!
-- A kormány sürgősen ösztönözze a zöld gazdasági fordulatot, vessen véget a természetpusztító és az emberek jóllétét veszélyeztető beruházások támogatásának!
A jelenlegi klímatörvényből nem tudjuk meg, hogy hogyan védi meg az élővilágot és az állam lakosait az egészségünkre veszélyes klímahatásoktól, amelyeket már most a bőrünkön érzünk. Ezekre a kérdésekre válaszokat kell kapnunk!
A kormány dolgozzon ki egy új klímatörvényt, amit haladéktalanul terjesszen be a Parlament elé! Írjunk együtt egy másik történetet! Legyen új klímatörvénye Magyarországnak!
Írd alá a petíciót: Új klímatörvényt Magyarországnak!
https://magyarorszag2050.hu/uj-klimatorvenyt-magyarorszagnak/
M Imre üzente 7 hónapja
Bardóczi Sándor: Ez a nyár is elkezdett hasonlítani 2022-re, a hőségrekordok és a kánikula tartóssága odáig vezetett, hogy a város és a városlakók idegei is “kiégtek”. A napokban két olyan hír is végigszáguldott a sajtón, aminek kapcsán újra fellángolt “a térkő helyett zöldet!” kommentkórus és ad-hoc “szakértő” csoportok alakultak, amelyek oda konkludáltak, hogy mindent borítson gyep a burkolatok helyett és legyen már minden locsolva. Fontosnak tartom, hogy rendet tegyünk picit a fejekben és most három szituációt, a 2015-2016-ben létrehozott Széll Kálmán teret és szégyenteljes műfű kiegészítését, a pesti alsó rakpartot és a Szomory Dezső teret citálom ide példának, hogy rámutassak, hol bicsaklik meg az ezzel kapcsolatos közéleti diskurzus és ez miként visz vakvágányra újra meg újra.
A Széll Kálmán téren napi 200 ezer ember gyalogol át, hogy egyik villamosról a másikra, buszról villamosra, villamosról buszra, metróról buszra vagy villamosra és fordítva szálljon át. Ami kétségtelenül zöldebb módja a városi mobilitásnak mint az autózás. Ezen túlmenően persze autóút, kerékpárút is van a felületén, s ezek -tádám - mind burkolatok. A közlekedési csomópontot villamos felsővezetékek, a felszín alatt pedig a forgalomirányítás közművei, és a lakosságot ellátó víz, távhő, gáz, csatorna, internet, elektromos áram közművei hálózzák be olyan sűrűségben, mint egy marokkó játék pálcikái. Ebbe a mátrixba kellett anno a tájépítészeknek úgy növényzetet tervezni, hogy ők voltak az utolsók, akik a közlekedési, közmű, majd építészeti szakág után megkapták a tervrajzokat. Ez ma az országban 99%-ban így zajlik egy köztéri projekt előkészítésekor. A fák ültetése egy ilyen nagyvárosi téren a “találd meg a különbséget” játékhoz hasonlít, ahol két közmű között féloldalazva, de még a gyalogos áramlási irányokat és felsővezetéket is figyelembe véve kell valahogy megtalálni az árnyékot adó fák potenciális helyét. A városi fáknak olyan kevés hely jut, hogy aztán nem tudnak növekedni és árnyékot adni, mert a gyökerük se fejlődik: nincs rá hely. A Széll Kálmán téren az a projekt 180 db fát ültetett el, amit senki se hisz el nekem. Ott - helyesen - ültetéskor kis termetű, fiatal példányokat telepítettek, mert ebben a városi kősivatagban ők sokkal jobban tudnak alkalmazkodni, mint a nagy előnevelt társaik. Teher alatt nő a pálma. Lehetne persze máshogyan is terveztetni, ehhez azonban olyan team munkára lenne szükség, ahol a sokkal nagyobb lobbierővel, renoméval, megbízói kapcsolatokkal, társadalmi beágyazottsággal rendelkező közlekedési és közműtervezők, építészek már a téralakítási koncepció lerakásának alapjainál odaengednék a tervasztalhoz a tájépítészeket, a megbízók pedig egy jó fasor vagy egy szoliter fa érdekében akár súlyos tízmilliókat áldoznának időnként arra, hogy a sajnos mindent behálózó közművek helyett azok kiváltásával közműmentes fahelyeket hozzanak létre. Ez utóbbi nem tudom mikor fog eljönni, az előbbire már vannak időnként jó példák. A zöld felértékelődőben van. A Széll Kálmánon az előző városvezetés fenntarthatatlannak ítélte meg a féltetős ücsörgők melletti vadrózsás rézsűt, ezért felszámolta és leburkolta műfűvel. A Közösségi költségvetésen múlt évben nyert a Széll Kálmán, mi ezt a pénzt az ücsörgő napvitorlás árnyékolására, a műfű felszámolására, növényekre költenénk. Amihez elébb tervek, engedélyek, közbeszerzési folyamatok kellenek, tehát varázsütésre nem megy. De rajta vagyunk, szerintünk is szégyen, ami ott kialakult. A türelem hiányzik, meg annak belátása, hogy mi mennyi időt vesz igénybe egy közpénzekkel gazdálkodó és egyeztetéseket komolyan vevő önkormányzat esetében.
De közben a társadalomnak is le kéne szakadni a sokszor újságírók vagy politikusok által mesterségesen gerjesztett térkő vs zöld szembeállításról. Az embereknek a gyalogláshoz, a kerékpározáshoz, a kiülős teraszokhoz, rendezvényekhez, a bicikli, a robogó, a roller lekötéséhez és a padon ücsörgéshez is burkolat kell, s most szándékosan csak a sexi köztérhasználatokat soroltam fel, mert a rakodás, parkolás, tömegközlekedés, uramisten autózás burkolatait már meg se merem említeni. És ahol sok ember van, ott nem fog a gyep megmaradni. Öntözve se fog. Egy parki gyepet nálunk akkor lehet normálisan fenntartani, ha naponta hektáronként, azaz 10 ezer négyzetméterenként csak 40 ember tiporja le átlagosan. Ezért baromi rossz ötlet például demonstrációt, nagyrendezvényt szervezni a parkokban, mikor ezekre amúgy bőven lenne burkolat is a városban. És hát nem tudunk minden gyepet öntözni. Ha ugyanis ezt megtennénk, akkor ha Budapesten még nem is, de a nagyra hízlalt agglomerációjában azonnal fellépne a nyári vízhiány. Ezért is gondolkodunk egy ideje a stressztűrő növényekben, a természetes gyepekben, természetes társulásokban, ezért méhlegelőzünk és erdősítünk ahol csak lehet. Plusz az öntözés utólagos kiépítése fasorokat tenne tönkre (elvágnánk vele a gyökereket), és nagyon sokba kerül. Ezért is indítottunk olyan projekteket, aminek a vízmegtartás, tározás, talajkutas öntözés a célja.
A pesti alsó rakpart látványtervei nemrég láttak napvilágot. Ahogy ilyenkor nálunk lenni szokott, azonnal felharsant a túl sok a térkő, túl kevés a zöld kórus. Emberek! A pesti alsó rakparton (az MTA előtti rövid szakasz kivételével) soha nem volt egyetlen árva fa sem a római kor óta! Soha. A jó zöld fejlesztés ismérve, hogy a végén nő a klorofil. Nos ha egyetlen új fát itt elültetünk, a klorofil nőni fog. Most fogunk elültetni a Jane Hainingon 8-at. Már előtte látom a szalagcímeket: túl kicsi, túl kevés! De csodát nem tudunk tenni. Merthogy az alsó rakpart burkolatai alatt ott fut a hatalmas átmérőjű csatorna főgyűjtő, a víz főnyomó, rengeteg gáz és elektromos vezeték, és továbbra is lesz rajta valamilyen szintű gépjármű forgalom, akarnak ott majd emberek héderezni, bringázni, sétálni, teraszon dolce vitázni és ide érkezik vagy innen hagyja el a várost a hajózó turizmus. Ma is napi 20 ezer ember használja az alsó rakpartot zéró árnyék mellett. Gondoljunk bele mi lesz itt, ha még árnyékot is adunk nekik az új fasorokkal? Megmaradna ott bármilyen gyep egy napig is? Aligha! De zöldebb lesz? Ráfordul majd a város a folyópartjára, ahogy Szöul, Lyon, Párizs tette? Bizony hogy rá fog. Jobb lesz ettől itt élni? Ezerszer! Persze a Jane Haining rakpart szemét se 8 fával akarjuk kiszúrni, csak a nagyobb átalakításhoz már az útpályát és szegélyeit, meg a közműveket is érinteni kell, és azok a tervek még most vannak elbírálás alatt. De ez a nyolc fa most is elültethető, szinkronban van a nagy tervvel és pont két-három évvel idősebb lesz, mire a többi fa is megérkezik. Már nőhet addigra. Fát ültetni a legjobb időpont tegnap volt. A második legjobb meg ma van. De fát oda érdemes ültetni, ahol hosszú ideig biztosítani tudjuk a fennmaradását.
Végezetül tegyünk egy pillantást az V. kerület projektjére, a Szomory Dezső térre. A teret még a régi szemléletben (nevezzük klasszikus görög-római térépítészeti szemléletnek) tervezték meg, kapott díszburkolatot és szökőkutat - fák nélkül. Az önkormányzat mostani vezetése látott fantáziát a Stockholm Faültetési Rendszer (SFR) technológiában, így nagy elánnal fogott bele a belvárosi terek fásításába. A Szomoryra három hihetetlenül nagy méretű perzsa varázsfát hozattak külföldről, és hihetetlenül nagy méretű SFR ültetőközegbe rakták el őket. A hírek szerint a három fa mindennel (ebben az automata gyökéröntözés és a burkolatok újrarakása, meg a több tíz m3-es ültetőközeg is benne van) 110 millió Ft-ba (!) került. Tekintsünk most el attól, hogy FŐKERT SFR ültéseinek egyike sem haladta meg eddig a faegyedenkénti 5 millió Ft-ot, hanem nézzünk bele mélyen a választópolgárok szemébe: ti azt hiszitek, hogy ha marha nagy fákat ültetünk, akkor hamarabb lesz árnyék és gyorsabban fog megnőni az a fa? Egy frászt! Ha nagy fát ültetünk nektek, az külföldről, egy másik klímáról fogjuk hozni, ahol azok a fák megszokták, hogy 1200-1600 mm eső esik és nem 500 mm. Azok a fák nem tapasztaltak nagyobb fagyokat sem. És azok a fák besokkolnak majd az elültetés után és nagyobb eséllyel fognak megnyikkani pár éven belül miközben a kisebb társaik gyorsan túlnövik őket. Tudom, hogy mindenki az instant megoldásokra vágyik ebben a felgyorsul világban de a fák telepítése városi környezetben egy négy dimenziós dolog. Meg egy szakma. A Szomory Dezső tér egyik fája a háromból sajnos már megnyikkant. A másik kettő még tartja magát. Ha ez egy fővárosi projektnél történne, már a fejünkön járna virtustáncot a sajtó és a főpolgármester alkalmatlanságáról beszélnének a politológus-bölcsészből dendrológussá egy perc alatt átlényegülő beszélő fejek. Így csak én tudom erre felhívni a figyelmet. Félreértés ne essék, ami az V. kerületben az Arany János utcában, a Váci utcában, a Szomoryn történt, vagy ami éppen az Egyetem téren történik, az jó irány. De el kéne belőle engedni az “azonnal nagy fákat, mert a laikus lakosság ezt akarja, hiába magas a kockázat” elemet. És akkor az eredmény is biztosabb lesz, nem csak egy insta story.
Köszönöm a figyelmet.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=8387052184671932&set=pcb.8387053304671820
M Imre üzente 7 hónapja
Élet és Irodalom | Legújabb számunkban: A jövő nyáron már 50 fokos hőség is lehet! – Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval beszélget Kardos Ernő.
https://www.es.hu/cikk/2024-08-16/kardos-erno/a-jovo-nyaron-mar-50-fokos-hoseg-is-lehet.html
Ma új ipari és gazdasági forradalomra van szükség, ami nem az értelmetlen tömegfogyasztást ösztönzi, hanem egy jobb életminőség megteremtésén dolgozik, tehát egy jobb minőségű kapitalizmust hoz létre. Nincs például szüksége mindenkinek saját autóra, még az elektromosra sem, amit az emberek kezdenek felismerni.
A cikk a rövid reklám megtekintése után ingyen olvasható!
___
http://autovezetes.network.hu/blog/kozlekedes_klub_hirei/a-hoseg-veszelyei-hosegriasztas
M Imre üzente 7 hónapja
Kisközösségi Program: Szakmai vezetőnk, Takács-Sánta András friss interjújában elárulja, hogy miért nem üzen semmit a klímaszkeptikusoknak, vagy hogy érdemes-e szerinte sanyarú jövővel rémisztgetni az embereket. De azt is, hogy kiknek nem ajánlja új könyvét, a Világelejét. Meg aztán szóba kerül elég sok minden más is, nem utolsósorban Kiutak portálunk.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=902429651922174&set=a.621077153390760
Az Éva Magazin oldalán megjelent beszélgetést elolvashatod itt:
https://www.evamagazin.hu/vilagom/beszelgetes-takacs-santa-andras-humanokologussal
M Imre üzente 7 hónapja
A környezet higanyszennyezettsége mérhető a szitakötőkben | 2024. augusztus 4.
Az USA Geológiai Szolgálata (USGS) a higany országos jelenlétét vizsgálta meg a vizek csúcsragadozói, a szitakötők segítségével.
A szitakötő kifejlett állapotban a levegőben vadászik, azonban
-- vízben élő lárvái, nimfái maguk is ádáz ragadozók.
Ez tette lehetővé a vizsgálatot, amelyben 750 helyszín állatainak higanyszintjét mérték meg, civil kutatók és nemzeti parki önkéntesek segítségével.
A lárvákat mocsarak, folyók-patakok, illetve tavak vizében fogták be. Korábban madarak és halak szervezetében mérték a higanyszintet, ám a szitakötők segítségével sokkal költséghatékonyabban lehet mérni.
https://www.youtube.com/watch?v=EHo_9wnnUTE
A begyűjtött szitakötőlárvákat ultramodern eszközzel vizsgálták meg, amely nemcsak a higany mennyiségét képes mérni, hanem arra is fényt lehet deríteni a segítségével, hogy miféle eredetű a higany. Ebből pedig kiderül, miként kerülhetett az adott területre a higanyszennyezés, és megtervezhető az, hogy miként szüntethető meg az utánpótlása.
https://greenfo.hu/hir/a-kornyezet-higanyszennyezettsege-merheto-a-szitakotokben/
M Imre üzente 7 hónapja
A keselyűk eltűnését félmillió ember halála követhette | 2024. augusztus 4.
Indiában az 1990-es években szinte teljesen kipusztultak a keselyűk, a hiányuk miatt pedig az emberek kerültek súlyos helyzetbe. Akár félmillió ember halála is követhette a keselyűk eltűnését.
Az indiai keselyűk esete egy olyan példa, amelynek segítségével könnyebb megérteni, miért is van szükségünk a saját túlélésünk miatt minden olyan élőlényre, amely körülöttünk él. A keselyű igazi „nemszeretem” állat, a halállal asszociálják, ami annak köszönhető, hogy eltakarítja a dögöket. Ezzel pedig sokkalta nagyobb hasznot hajt, mint azt gondolhatnánk – ez persze igaz más dögevőkre is.
https://ng.24.hu/termeszet/2023/09/22/sulyos-kovetkezmenyekkel-jarhat-a-keselyuk-eltunese/
Indiában az 1990-es évek közepétől félelmetes sebességgel kezdtek pusztulni a keselyűk, és mintegy 10 éven át rejtély volt, hogy miért. A korábbi mintegy 50 millió keselyűből álló állomány pár év alatt néhány ezerre csökkent. 2004-ben derült ki, hogy egy gyógyszer-hatóanyag felhasználásához köthető a dolog. A diklofenák sokkal olcsóbbá vált, és emiatt 1994-ben bekerült az állattenyésztők által használt szerek közé, ám senki sem tudta, hogy e szer a keselyűket megöli.
-- A diklofenákkal kezelt állatok tetemeit elfogyasztó madarak veséje leállt, majd emiatt elpusztultak. Ez volt a történelem legnagyobb arányú és leggyorsabb madárpusztulása.
Tovagyűrűző következmények
Innentől azután megállíthatatlanok voltak a következmények. A tetemek, amelyeket korábban a keselyűk gyorsan és hatékonyan eltakarítottak, hosszú időre kinn maradtak a szabadban, a veszettséget terjesztő kóbor kutyák, patkányok lakmároztak és szaporodtak belőlük. A bomló tetemek sokszor a vizekbe szivárgó fertőző anyagokkal csökkentették tovább az Indiában amúgy se túl magas ivóvíz-higiénia szintjét. A kutya és a patkány ugyan vonzódott a tetemekhez, ám jóval kevésbé hatékonyan tudják azokat eltakarítani, mint az erre szakosodott keselyű.
Mérhető gazdasági kár
A keselyűk pusztulásának gazdasági „árát” is kiszámították, ez a 2000-2005 időszakban évi 69,4 milliárd dollár volt, vagyis ennyi gazdasági veszteséget okozott a madarak majdnem tökéletes kihalása. 2006-ban, miután a káros hatások kiderültek, az indiai kormány betiltotta a diklofenák állatgyógyászati alkalmazását, ám a keselyűk már valószínűleg sosem nyerhetik vissza korábbi életterüket. E madár csak igen lassan képes szaporodni, emiatt nem is nőhet a népessége.
A tetemektől elsöprő többségében ma is hasonló módon szabadulnak meg, mivel akár az elásásuk, akár a tetemek égetésére szolgáló intézményekbe juttatásuk és elégetésük nagy költséget jelent annak, aki az állat gazdája volt.
Az indiai keselyűpusztulást akár természetes kísérletként is felfoghatjuk, ami igencsak intő példát jelent mindenféle ökológiai átalakulás esetére. Fontos lenne tanulni belőle, és mindent megtenni azért, hogy az egyensúly fennmaradjon azokban az esetekben, ahol ma még van esély a korábbi természetes rend fenntartására.
https://greenfo.hu/hir/a-keselyuk-eltuneset-felmillio-ember-halala-kovethette/
M Imre üzente 8 hónapja
FEL! MELEGEDÉS!
A klímaválság téma már elég uncsi, hiszen ország-világ erről beszél évek… évek?!... évtizedek óta! Tény, hogy nem csak tavasztól nyárig melegszik az idő, hanem jó ideje éves átlagban is, ám a Föld életében már máskor is volt ilyen időszak. Az össznépi hőguta ellen a „zöld” gazdasági program se lenne jó, mert visszaesne a termelés, és nálunk mind a 114 embernek csökkenne a profitja. Már a gondolatától is kilel a hideg… Kilel a hideg?! Akkor megvan a megoldás!
Mi is okozza a felmelegedést? Felmérésem szerint a betegek lázas állapota, a heves udvarlás, a munkahelyi lelkesedés, a szomszédok közötti súrlódás, két test ütemes egymáshoz dörzsölése, a párkapcsolat felforrósodása, az erotikus álmok és a dunyha együttes használata, a hőháztartást felborító klimax, a választások, a gyapjú zokni, a jégeralsó és a bundabugyi, valamint a Nap… Nap, mint nap.
A madáchi hőhalálhoz vezető tragikus folyamat megállítása érdekében kerülendő a meleg csákányváltás, a forró pillantás, a kihűlt szerelem felmelegítése, a Szentivánéji tűzugrás, konyhában a tűzhely, a forró ölelés, a tűzőgép, a tűzparancs és a forralt bor. A hőhullámért felelős a tűzrőlpattant menyecske és a lávakövönsütés, valamint az olyan széljárás is, mint a passzát, mármint a Volkswagen Passat.
A városba költözők ideje drága, meg utálják is a mezőgazdasági munkát, ezért a házuk körül már füvet se nyírnak, inkább bevetik a kertjüket kaviccsal, az utcát pedig kikövezik. Mivel a „lakótelepi sivatagok” 4 fokkal emelik a környezetük hőmérsékletét, a 300 négyzetméteres otthonaikat a lakók nonstop klímával hűtik, ami újabb 1 fokot tesz rá… Na, de mitől van ilyen gatyarohasztó meleg?
https://www.facebook.com/photo/?fbid=3866878036890507&set=a.1395129110732091
Továbbá a szuka állatok tüzelése, illetőleg olyan egyszerű okok, mint a világítás, a fűtés, a mosás, a főzés, a tv, az elektromos kütyük, a sok tűzrőlpattant menyecske, a számtalan égetni valóan rossz kölyök. A növények közül is sok hozzátesz: például a tűzeső vagy a tűzgyöngyvirág, a tűzliliom, az égő szerelem és az összes piros színű virág.
M Imre üzente 8 hónapja
Civil EU Presidency | 2024
Civil EU Elnökséget indítunk a 2024-es magyar EU elnökséggel párhuzamosan, hogy felerősítsük a civil társadalom hangját azokban a társadalmi ügyekben, amelyek nem kapnak kellő hangsúlyt, vagy meg sem jelennek a 2024-es magyar EU elnökség céljai között.
Rendezvényeinken az európai demokráciák gyengülésével, a társadalmi kohézió széthullásával és a zöld átállás kérdéseivel foglalkozunk. Konkrét javaslatokat szeretnénk megfogalmazni a magyar döntéshozók és az uniós intézmények felé
-- vizeink és erdeink helyzete,
-- az akkumulátor gyártás,
-- a környezeti igazságosság,
-- a roma integráció,
-- a nők közéleti reprezentációja,
-- valamint a civil társadalom, a demokratikus párbeszéd és a társadalmi részvétel erősítésének kérdéseiben.
Üzenetünk:
-- cselekvésre van szükség hazai és uniós szinten is!
A Civil EU Elnökség a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetsége és a Civilizáció Koalíció közös programsorozata a civil társadalom hangjának felerősítésére.
Közleményünk innen letölthető (PDF):
http://files.site.site3.eu/2d/bd/2dbd118a-ddcc-45ad-a241-1c02fb57ff83.pdf
CÉLJAINK
A Civil EU Elnökséget azért indítottuk, hogy jól átgondolt, alaposan kidolgozott stratégiák szülessenek hazai és uniós szinten is. Így biztosíthatjuk közösen, hogy demokratikus és szolidáris társadalmakat, fenntartható környezetet teremtsünk a jövő generációi számára.
Témáinkat civil tagszervezeteink javaslatai alapján állítottuk össze, és az egyes eseményeket az adott szakterületen jártas tagjaink szervezik. Minden témát önálló esemény keretében vitatunk meg.
Rendezvényeink nyilvánosak.
https://civilpresidency.hu/
M Imre üzente 8 hónapja
Parkolóból varázsolt klímakertet Budapestre az amerikai Mark Richards | „Volt egy klímaszorongásom”
Budapest klímakertje, városi oázisa, a józsefvárosi zseberdő: sokan sokféleképpen emlegetik a Mark Richards által, a 8. kerület betondzsungelében létrehozott Auróra kertet. Az amerikai származású angoltanár szabadidejében tenni akart valamit az éghajlatváltozás ellen, mert kezdett eluralkodni rajta a klímaszorongás – ahogy ő fogalmaz. Így lett belőle komposztmester és klímakertész. Egy olyan zárt ökológiai rendszert talált ki, amely teljesen önfenntartó. A természet öt év alatt olyannyira birtokba vette a telket, hogy ma már 180 növényfaj él a 400 négyzetméternyi területen. Az Auróra Klímakertbe bárki hozhat magával szerves hulladékot, amiből a klímakert üzemanyaga, a közösségi komposzt készül. De az is megtalálja itt a helyét, aki csak természetközeli élményre vágyik a főváros közepén.
http://autovezetes.network.hu/video/fenntarthato_fejlodes_kozlekedes_kornyezet_/parkolobol_varazsolt_klimakertet_budapestre_az_amerikai_mark_richards__volt_egy_klimaszorongasom
M Imre üzente 9 hónapja
A hőhullámok egyre nagyobb intenzitással térnek vissza nyaranként, ezt a napokban itt, Magyarországon is a bőrünkön érezhetjük. A forró időszakok egyre több ember életébe kerülnek. Eközben a klímakatasztrófáért felelős fosszilis cégeknél csörög a kassza: újabb és újabb olaj- és gázmezőket nyitnak meg, gázvezetékeket és szénerőműveket építenek, sokszor - mint Magyarországon is - állami támogatással.
Ennek véget kell vetni. Csak úgy lehet eredményesen megküzdeni a klímaválsággal, ha a fosszilisek termelését és égetését mihamarabb leállítjuk, és nem nyitunk újabb bányákat, mezőket, nem építünk gáz- és olajvezetékeket és fosszilis erőműveket.
Ha egyetértesz, írd alá a nyílt levelünket (lentebb), amit Európa vezetőinek fogunk elküldeni.
Ebben azt követeljük, hogy
- tiltsák be az új fosszilis beruházásokat;
- állítsák le ezek állami támogatását;
- mihamarabb vezessék ki a fosszilis energiahordozókat.
Biztonságos jövőt szeretnénk, amit a tiszta megújuló energiaforrásokkal és az energiahatékonysági beruházásokkal tudunk megteremteni.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=858624639626394&set=a.617898303699030
___
Biztonságos jövőt – tiltsák be az új fosszilis beruházásokat!
Az Európai Unió és a tagállamok vezetői részére:
A klímaválság már a mindennapjaink része, az emberek világszerte szenvednek az éghajlati krízis következményeitől. A társadalmunk és az azt fenntartó természet létét fenyegeti, ha még több földgázt, olajat, szenet termelünk ki és égetünk el, valamint ha még több, ezekhez szükséges infrastruktúrát építünk ki.
A fosszilis energiahordozók mindenki biztonságát veszélyeztetik. A földgáz-infrastruktúra bővítése különösen nagy veszélyt jelent az Európai Unióban, mivel így rengeteg pénzt költenénk el a klímagyilkos földgázra, amitől legkésőbb 2035-ig meg kellene szabadulnunk.
Európának és Magyarországnak is valódi, fenntartható megoldásokra lenne szüksége: az államoknak az éghajlatváltozásra gyors megoldást jelentő, tiszta megújulókat, mint a nap- és szélenergiát, valamint az energiatakarékossági, és energiahatékonysági beruházásokat kell támogatnia. Még több gáz kitermelése, és az ehhez szükséges infrastruktúra megépítése rengeteg pénz elpazarlását jelentené, amivel csak fenntartanánk Európa káros fosszilis függőségét.
Ha Európa továbbra is intenzíven támaszkodik a földgáz használatára, az növekvő energiaszámlákhoz, fokozódó egészségügyi problémákhoz, a súlyosbodó klímaválság miatt egyre több halálesethez, valamint a természet pusztításához vezet. Ezért kell az Európai Uniónak és tagállamainak azonnal cselekedniük, hogy megállítsák a földgázhoz (#StopFossilGas) és a többi fosszilis üzemanyaghoz kapcsolódó beruházásokat, mielőtt túl késő lenne.
Magyarországon is le kell állítani az olyan beruházásokat, mint például a Mátrai Erőmű üzemidejének meghosszabbítása, a tervezett gázerőművek megépítése, illetve a Corvinus projekt keretében az Alföldön végzett földgázfúrások.
Követeljük, hogy haladéktalanul tegyék meg az alábbi lépéseket, közös jövőnk védelme érdekében:
-- Tiltsanak be minden új fosszilis tüzelőanyag-projektet az Európai Unióban, mivel ezek nem egyeztethetők össze a Párizsi Egyezményben meghatározott 1,5 °C-os felmelegedési küszöbértékkel.
-- Állítsanak le minden állami támogatást, befektetést a fosszilisüzemanyag-projektekbe.
-- Teljesen, méltányos módon vezessék ki a fosszilis energiahordozókat, ezek közül is a földgázt 2035-ig.
Az Önök kötelessége, hogy úgy kezeljék az éghajlati és ökológiai vészhelyzetet, mint a létünket fenyegető válságot. Az életünk múlik rajta.
https://sites.greenpeace.hu/peticio/tiltsak-be-az-uj-fosszilis-beruhazasokat/
M Imre üzente 9 hónapja
Olyan adót vetnek ki a dánok, amilyen sehol a világon nem létezik | 2024. június 25.
Dánia a világ egyik első mezőgazdasági szén-dioxid-adója keretében adót vezet be a mezőgazdasági üzemek kibocsátására, ami segíthet a skandináv országnak elérni a 2030-ra kitűzött éghajlati célját – írja a Bloomberg.
A dán kormány hétfőn közölte, hogy
-- a mezőgazdasági termelőknek 2030-tól 300 koronát (43 dollárt) kell majd fizetniük a kibocsátott CO2-egyenérték tonnánként.
Öt évvel később az adó tonnánként 750 koronára emelkedik, bár a gazdálkodók magasabb adókedvezményekben részesülhetnek.
-- Dánia a világ egyik első olyan országa lesz, amely ilyen intézkedéseket vezet be.
Új-Zéland, amelynek tervezett adója inspirálta a skandináv országot, a hónap elején közölte, hogy legkésőbb 2030-ig elhalasztja a mezőgazdasági széndioxid-kibocsátási adó bevezetésére vonatkozó terveit.
Dánia terve a becslések szerint 2030-ra 1,8 millió tonna szén-dioxiddal csökkenti a kibocsátást, ami lehetővé teszi az ország számára, hogy teljesítse az arra az évre kitűzött 70%-os kibocsátáscsökkentési célját. Az adó mellett a kormány 40 milliárd korona értékű támogatást is bevezet az átállás támogatására.
A sertéshús és tejtermékek nagy exportőrének számító Dánia mezőgazdasága a skandináv országok egyik legnagyobb kibocsátója. A tanácsadó csoport szerint beavatkozás nélkül 2030-ban a dán kibocsátás 46%-a a mezőgazdaságból származna.
https://www.portfolio.hu/gazdasag/20240625/olyan-adot-vetnek-ki-a-danok-amilyen-sehol-a-vilagon-nem-letezik-694515
M Imre üzente 9 hónapja
Lélegzésre kijelölt hely – A város újfajta megtapasztalása a Gellért-hegyen | 2024.06.26.
Szétterülő városaink egyre nagyobb területeket hódítanak el a természettől, mely szoros összefüggésben van a napjainkra egyre sürgetőbb problémává váló légszennyezettséggel. Bubla Éva installációja, a Lélegzésre kijelölt hely az urbánus zöldterületek fontosságára és értékére mutat rá, miközben az ember és természet közti szimbiózist is sürgeti.
A májusban megvalósult Lélegzésre kijelölt hely (Designated Breathing Zone) nem egy előzmények nélküli projekt. Bubla Éva az első verziót 2019-ben Indonéziában, saját élményeiből kiindulva dolgozta ki: éppen Yogyakarta városában vett részt egy művészi rezidenciaprogramban, ahol saját bőrén tapasztalta a mértéktelen városi légszennyezettséget és annak egészségre gyakorolt hatásait. A levegőminőség romlásának reflexiójaként alkotta meg a „dohányzásra kijelölt hely" ellenpólusát, egy kisméretű, növényekkel inkubált tárgyat, melyet a HONF Gallery-ben állítottak ki. A légzőmaszkkal ellátott üvegtartály szerkezete lehetővé tette a növények által megszűrt friss levegő közvetlen belélegzését. A projektet indonéziai debütálást követően 2023-ban a Placcc Fesztiválon köztérre adaptálva is bemutatták, immár Budapesten, két forgalommal erősen terhelt helyszínen: a lezárt pesti alsó rakparton, majd a Nyugati téren. A lényegesen nagyobb, de még szintén mobil installáció azonos elven működött az első verzióval, ám megnövekedett mérete és téri helyzete miatt hatásos köztéri beavatkozásként működött. Az alkotás városba való kihelyezése lehetővé tette az interakciót az installáció és az emberek, valamint emberek és emberek között, a járókelőket beszélgetésre és gondolkodásra ösztönözve.
https://epiteszforum.hu/lelegzesre-kijelolt-hely--a-varos-ujfajta-megtapasztalasa-a-gellert-hegyen
M Imre üzente 9 hónapja
Elkezdődött a csillagászati nyár, és egyben ma van a klímacsíkok napja is | 2024. június 21.
A klímacsíkokat Ed Hawkins, a Reading-i Egyetem éghajlatkutatója találta ki és indította útjára 2018-ban, hogy világosan és közérthetően hívja fel a figyelmet a globális felmelegedésre.
Magyarországon a HungaroMet Nonprofit Zrt., mint legnagyobb adatbirtokos készíti el őket az országra és 24 településre nézve, amit minden évben frissítenek.
Alább Magyarország felmelegedését ábrázoló klímacsík (1901-2023) látható, balról jobbra haladunk előre az időben.
Vesd össze: "Régen is volt meleg."
https://www.met.hu/eghajlat/eghajlatvaltozas/megfigyelt_hazai_valtozasok/klimacsikok/
___
2000 év éghajlata, ahogy azt még soha nem láttad
https://masfelfok.hu/2020/03/01/2000-ev-eghajlata-klimacsikok-globalis-klimavaltozas/
___
2023 a legmelegebb és a nyolcadik legcsapadékosabb év 1901 óta – előzetes elemzés
https://www.met.hu/rolunk/hirek/index.php?id=3395
___
Vörös riasztás, hogy cselekedjünk. Az IPCC Hatodik Értékelő Jelentése | 2022-08-09
https://masfelfok.hu/2022/08/09/voros-riasztas-hogy-cselekedjunk-az-ipcc-hatodik-ertekelo-jelentese/
___
Ez is nagyon ijesztő (a biodiverzitás csökkenése hasonló ábrákkal illusztrálva)
https://biodiversitystripes.info/globalbiowarming/
M Imre üzente 9 hónapja
Miután április elején a magyar kormány tudatosan blokkolta a természet helyreállításáról szóló uniós rendelet elfogadását, az Európai Unió (EU) Környezetvédelmi Tanácsa június 17-én mégis elfogadta az angolul Nature Restoration Law (NRL) címen futó jogszabály szövegét.
Mint áprilisban megírtuk, várható volt, hogy a soros belga elnökség mandátuma június végi lejárata előtt „kísérletet tesz a kompromisszum kialakítására”. A június 17-i szavazás tanúsága szerint a kísérlet sikerrel járt.
Ezzel életbe léphet az összes EU-tagállamra kötelező érvényű rendelkezéscsomag, amely szerint 2030-ra a rendelet hatálya alá tartozó élőhelyek (erdők, gyepek, vizes élőhelyek, folyók, tavak és korallágyak) legalább 30 százalékán helyre kell állítani a természeteshez közelítő „jó” ökológiai állapotot, majd ezt 2040-re az ökoszisztémák 60 százalékán, 2050-re pedig legalább a 90 százalékukon muszáj teljesíteni. Az egybehangzó kutatási eredmények azt mutatják ugyanis, hogy az európai kontinens természetes élőhelyeinek több mint 80 százaléka finoman szólva sincs megfelelő ökológiai állapotban.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a WWF Magyarország értesülései szerint „a tagállamok lakosságának 66,07 százalékát képviselő 20 ország többségével a törvényt hivatalosan is jóváhagyták, köszönhetően annak, hogy az osztrák környezetvédelmi miniszter, Leonore Gewessler az utolsó pillanatban közbelépett, megváltoztatta az ország korábbi álláspontját és megmentette a jogszabályt”.
https://mme.hu/hirek/2024/06/17/tortenelmi_gyozelem_az_europai_unio_termeszetvedelme_szamara_az_eu_tanacsa
Az MME keddi közleménye szerint „a jogszabály az uniós jogalkotás történetének egyik legzavarosabb útját járta be. Miután túlélt egy példátlan és abszurd dezinformációs kampányt, amelynek célja az volt, hogy az Európai Parlamentben megsemmisítsék az NRL-t, a Környezetvédelmi Tanácsban a jogszabályalkotás legutolsó lépcsőfokán az elutasítás veszélyével kellett szembenéznie, miután a magyar kormány, megváltoztatva az álláspontját, az ellenzők táborához csatlakozott. Ekkor a WWF Magyarország partnereivel, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel és a Magyar Természetvédők Szövetségével újra felszólalt annak érdekében, hogy visszafordítsa a kormány álláspontját. Végül azonban a törvény támogatása győzött, annak ellenére, hogy Magyarország a 6 ellenző között maradt Finnországgal, Hollandiával, Lengyelországgal, Olaszországgal és Svédországgal együtt”.
Gazdasági előnyök
A Qubiten többször is írtunk róla, hogy az élőhelyek védelme, természetközeli helyreállítása, netán visszavadítása nem csupán széplelkű altruizmus, de jelentős haszonnal kecsegtető üzleti befektetés is egyben. Az ökoszisztéma-szolgáltatások tudniillik azok a könnyedén forintosítható javak, amelyekkel a természet „meghálálja” a törődést.
Bár az Orbán-kabinetnek mostanra ugyan sikerült szinte teljesen kivéreztetnie az állami természetvédelmet,
-- az elmúlt években számos olyan intézkedés történt Magyarországon, ami összhangban van a tervezettel.
A 2021-ben a kacifántos Nemzeti Tiszta Fejlődési Stratégia címen becikkelyezett magyar klímavédelmi irányelvek, az aktuális Közös Agrápolitika (KAP) támogatási struktúrájában kiemelten dotált termőföldvédelmi és vízmegtartási intézkedések a szó minden értelmében megágyaztak a természetes élőhelyek helyreállítását szolgáló EU-s rendeletnek. Ráadásul, mivel a regenerálás zömében a már meglévő Natura 2000 területekre, illetve a jelenleg is védelem alatt álló élőhelyekre koncentrál, és Magyarország összterületének 21 százaléka ilyen, „mindössze” állapotuk javításával teljesíthető a célkitűzések túlnyomó többsége. ...
https://qubit.hu/2024/06/19/a-magyar-kormany-megtorpedozta-megis-eletbe-lephet-a-termeszet-helyreallitasarol-szolo-eu-s-direktiva
M Imre üzente 10 hónapja
145 szervezet nyílt levele az EU-nak, amiért visszavágta a zöld intézkedéseket | 2024. május 15.
Miközben tagadhatatlanul pusztul az élővilág és fokozódik az éghajlati válság, az európai kormányok és politikai vezetők gátolják a természet megőrzését és az ökológiai rendszerek helyreállítását célzó új törekvéseket. Sőt: a már elfogadott célokat is sorra teszik partvonalra. Mindezt azáltal, hogy nyomást gyakorolnak az Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságra.
145 szervezet írt nyílt levelet az Európai Bizottságnak, hogy ráirányítsa a figyelmet: a bizottság környezet- és természetvédelemben tett visszalépései veszélyeztetik a jövőnket.
Az elmúlt hónapokban súlyos visszalépések történtek az alábbi területeken:
-- Lazították az ipari mezőgazdaságra vonatkozó szennyezési szabályokat.
-- Ejtették a fenntartható mezőgazdaságra vonatkozó terveket.
-- Eltörölték a növényvédőszerek használatának csökkentését célzó terveket.
-- Valamint a reziliens vízgazdálkodás kérdése is csorbát szenvedett.
A sor sajnos folytatható: veszélyben vannak az alapvető környezetvédelmi szabályok, mert lazításukkal az ipari szereplőknek kedveznének; egyes országok (köztük Magyarország) ellehetetlenítették az EU természet-helyreállítási törvényének bevezetését; és az agrárminiszterek veszélyeztetik az EU új, globális erdőirtások ellen fellépő politikáját.
Mindez felelőtlen és rossz válasz a gazdálkodókat sújtó valódi nehézségekre: a jövőnket aláássa, de semmit sem kezd az ellátási láncokból eredő nehézségekkel, sem a kereskedelmi egyezmények miatt Európába áramló olcsó import termékekkel, melyek lehetetlen versengést eredményeznek a gazdák számára.
A nyílt levél aláírói azt üzenik: azonnal meg kell állítani ezt az ámokfutást. Az élhető Európa, az élhető jövő megőrzése a tét.
Az ökológiai rendszerek jelentik az emberi élet, az emberi egészség alapját. Amellett, hogy tiszta vizet, tiszta levegőt és biztonságos éghajlatot biztosítanak, az élelemtermelésünket is megalapozzák. Végre komolyan kellene venni: fel kell hagynunk a pusztításukkal, és a segítenünk kell a gyógyulásukat.
https://greenfo.hu/hir/145-szervezet-nyilt-levele-az-eu-nak-amiert-visszavagta-a-zold-intezkedeseket/
A levél teljes egészében itt olvasható:
https://www.greenpeace.org/static/planet4-eu-unit-stateless/2024/05/20240513-Open-letter-by-civil-society-on-the-rollback-of-green-measures-in-the-EU-1.pdf
M Imre üzente 11 hónapja
Új fejezetet nyitott a klímaperek történetében az EJEB döntése
2024. április 14. # masfelfok
Történelmi jelentőségű sikernek könyvelhető el, hogy az Emberi Jogok Európai Bíróság (EJEB) április 9-én elmarasztalta Svájcot klímaügyben. Az ítélet kulcsfontosságú, jogilag kötelező erejű precedenst teremt, amely mintául szolgálhat arra, hogyan pereljük be sikeresen a saját kormányunkat az éghajlatváltozással kapcsolatos mulasztások miatt.A felperes, nagyjából 2000 főből álló, 75 év átlagéletkorú svájci nők csoportja (KlimaSeniorinnen) azzal érvelt, hogy országuk nem tesz eleget a klímaváltozás megfékezéséért, ezért az egyre súlyosabb hőhullámok egyre nagyobb veszélynek teszik ki egészségüket. Vagyis kormányuk tétlensége miatt a klímaváltozás olyan alapvető emberi jogokat veszélyeztet, mint az élet és az egészség.
A bíróság megállapította, hogy Svájc megsértette az Emberi Jogok Európai Egyezményének 8. cikkét, amely az ítélet szerint garantálja a “magán- és családi élet tiszteletben tartásához való jogot”.
Az EJEB a Strasbourgban székelő, 46 tagállamot tömörítő Európa Tanács bírósága, ítélete mind a 27 EU tagállamra is érvényes.
Két másik napirenden levő ügyet azonban elutasította az EJEB.
https://greenfo.hu/hir/uj-fejezetet-nyitott-a-klimaperek-torteneteben-az-ejeb-dontese/
___
A másfélfok e cikkében részletesen foglalkozik a három üggyel
https://masfelfok.hu/2023/04/05/vanuatu-romania-klimaper-hagai-nemzetkozi-birosag-eu-kormanyok-elszamoltathatosag/
___
Így lehetne (egyszer) sikeresen perelni a magyar államot klímaügyben
https://masfelfok.hu/2023/01/10/igy-lehetne-egyszer-sikeresen-perelni-a-magyar-allamot-klimaugyben/
M Imre üzente 11 hónapja
Városi klímastratégiák – fogatlan papír tigrisek | 2024. április 5.
A Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének elemzése szerint a települési klímastratégiákban rögzített célkitűzések 2030-ig nagy valószínűséggel nem fognak megvalósulni, hiszen számos önkormányzat – sokszor az Európai Bizottság által is támadott kiemelt beruházások köntösébe bújtatva az állam által is támogatva – a klímavédelmi célok eléréséhez kapcsolódó tevékenységekkel gyökeresen ellentétes fejlesztéseket valósít meg a területén.
Ha az önkormányzatok nem teljesítik vállalt céljaikat, azzal a nemzeti klíma célok elérését veszélyeztetik és ezzel sértik a 2020. évi XLIV. törvényt a klímavédelemről.
2021 és 2022 során EU-s társfinanszírozásnak köszönhetően a KEHOP-1.2.1-18 pályázati forrás keretében összesen 132 települési klímastratégia készült el. Ezeknek a dokumentumoknak tulajdonképpen a nemzeti stratégiával összhangban kell lenniük így elősegítve, hogy a helyi tevékenységek révén az országos célkitűzés teljesülni tudjon. A 132 dokumentum közül hét olyan település stratégiáját vizsgáltuk meg, amelyek esetében a Nagy Tavak és Vizes Élőhelyek Szövetségének, illetve a szervezet tagjainak közvetlen érdekeltsége merült fel.
“A települési klímastratégiákban rögzített vállalások és tevékenységek helyes megvalósítása nem csak a jelen, hanem a jövő generációinak is az érdeke. Megvalósítás hiányában ezek a dokumentumok fogatlan papír tigrisek és a rájuk költött közpénzek ablakon kidobott összegek, és ezekkel kapcsolatban panasszal éltünk az Állami Számvevőszék, az Integritás Hatóság és az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala felé” tette hozzá mindehhez Kun Zoltán a szövetség elnöke. Fentiekre tekintettel úgy tűnik, hogy a klímastratégiák elkészítésével csak az azokat készítő cégek, vállalkozások és nem a helyi lakosok jártak jól.
A vizsgált 7 település (település neve / a stratégia elfogadásának éve / a stratégiára költött KEHOP támogatás / igéretek és az ezekkel szemben álló tények)
*** Debrecen 2022, 20 M forint
Igéret
— 44,5%-kal csökkenti a város a CO2 egyenérték kibocsátást 2030-ra a 2019-es értékhez képest
— M3 Meglévő zöldterületek, természeti- és táji értékek védelme, rehabilitációja, fejlesztése
— A3 A klímastratégia célja, hogy a mezőgazdasági termelési módok megválasztásakor a földterületek termőképességének hosszú távú fennmaradása legyen az elsődleges szempont.
Valóság
— A vállalásokkal szemben a város új ipari övezete forgalom növekedéssel (közlekedési eredetű CO2) és fokozódó energia igénnyel jár majd
*** Göd (2021) 362e forint (?)
Igéret
— Az ÜHG kibocsátását 2030-ig 40%-kal csökkenti
— Felújított zöldfelületi kataszter és megnövekedett zöldfelület
Valóság
— Az új beépítési területek növekszenek (pl. Samsung) aminek eredményeképpen a szénnyelő kapacitás a település területén folyamatosan csökken
*** Győr 2021, 17 M forint
Igéret
— A debreceni példához képest a vállalt csökkentés mértéke jóval kisebb, mindössze 15%
— Széndioxid-elnyelő kapacitás növelésére vonatkozó fő mitigációs célterületek:
> a város közigazgatási területén belül lévő zöldterületek, parkok tudatos fejlesztése, kiterjedésük növelése, új városi parkterületek létrehozása, azok tudatos fejlesztése és kezelése, további területek erdősítése,
> meglévő zöldterületek és erdők fenntartása,
> várostervezés során a zöldterületekkel kapcsolatos szempontok érvényesítése.
Valóság
— A fentiekkel ellentétben a város egy újabb 400 hektáros mezőgazdasági terület ipari övezetbe vonásával próbálkozik, amely csökkenti a szénmegkötő képességet, és növeli a ÜHG kibocsátást (azonnal hiszen a talajban megkötött szén rögtön a légkörbe távozik)
*** Komárom, 2021, 20 M forint
Igéret
— Nincs konkrét csökkentési cél!
— Dekarbonizációs és mitigációs cél Energiafelhasználásból eredő kibocsátás csökkentése
— Adaptációs célkitűzés Zöldterületek védelme, klímaszempontú fejlesztése
— Zöldfelületek fejlesztése: közterületek fásításának folytatása, közparkok fejlesztése, rekreációs célú erdők fejlesztése, klímaerdők telepítése, Natura 2000 területek védelme
Valóság
— Ipari terület növekedése a zöldfelületek kárára, és az ipari fejlesztéshez kapcsolódó energia felhasználás növekedése
*** Nyíregyháza 2021 (társadalmi egyeztetés változat) 19 M forint
Igéret
— A SECAP dokumentum elkészítésével Nyíregyháza MJV vállalta, hogy 2030-ra a 2014. évi bázishoz viszonyítva 40%-kal csökkenti ÜHG-kibocsátását
— Rövid távú jövőkép megvalósulása: ez az időszak 2025-ig tart. Ezen időszak végére a lakossági és önkormányzati épületenergetikai korszerűsítésekkel, a megújuló energiaforrások nagyobb arányú hasznosításával, a közparkok, zöldfelületek, erdőterületek növelésével mintegy 12 % körüli kommunális és lakossági ÜHG-kibocsátás csökkenés érhető majd el a 2018. évi bázisadathoz viszonyítva.
— Az erdő- és zöldterületek további fokozatos növelésével azok kiterjedése 2030- ra eléri vagy megközelíti a 2.700 hektárt, amely mintegy 4.266 t CO2/év nyelési potenciállal rendelkezik.
— 2050-re “Az erdő- és zöldterületek mértéke tovább növekszik (legalább 3.000 ha-ra), amely a jelenlegi (2018. évi) mintegy 3.700 tonna elnyelt széndioxidhoz képest legalább 4.740 tonna CO2/év nyelési kapacitással fog rendelkezni”…”így Nyíregyháza esetében is megvalósulhat a klímasemlegesség.”
Valóság
— Az akkumulátor gyár elhelyezése nem csak csökkenti a zöldfelületek méretét, de ehhez kapcsolódóan egy vízfolyást is “áthelyeznek” Nyíregyházán
*** Sopron, 2021, 18,4 M forint
Igéret
— A 2015-ös kiindulási évhez képest ~15%-os csökkentést irányoz elő 2030-ra.
— 2030-ra a bázisértékhez képest 120%-os zöldfelületi elnyel kapacitás bővítés vállalása
Valóság
— Beépítési % növelése a Fertő tavi vízitelepen és jelentős új beépítési területek (útak, logisztikai központ, Fertő tavi vízitelep)
*** Szeged, 2021, 19,2 M forint
Igéret
— Szeged összes üvegházgáz-emissziója 2018-ban 569 000 tonna CO2e volt. 2030-ig a klímastratégia céljainak megvalósításával az éves emisszió 369 000 tonnára csökkenthető.
— M.15 Szeged közigazgatási határain belül az erdőborítottság és a városi zöldfelületek növelése
Valóság
— BYD fejlesztés keretében 300 hektár mezőgazdasági terület kivonása és ipari övezetté minősítése
https://greenfo.hu/hir/varosi-klimastrategiak-fogatlan-papir-tigrisek/
M Imre üzente 11 hónapja
Érdekel, mi minden történt mostanság a hazai ökoközösségekkel az ökofalvaktól Budapestig?
Akkor olvasgasd az Új Koma Háló még ropogós hírlevelét:
https://drive.google.com/file/d/1gbKM9-OrV2ltPCf25gZs5fcbZ_7oWIUj/view
M Imre üzente 1 éve
Klímaszkepszis és klímarelativizmus Magyarországon. Kormányzati hárítási taktikák
2024. március 24. | Vélemény
A Political Capital kutatásának főbb megállapításai
-- A klímaváltozást ugyan magunktól nem a legfontosabb problémaként azonosítjuk, de a magyar lakosság túlnyomó többsége (80-90 százaléka, ld. ESS, Speciális Eurobarometer) egyértelműen hisz az emberi tevékenység okozta klímaváltozásban. Megfigyelhető, hogy a jobboldali érzelmű választók között nagyobb az aránya azoknak, akik kevésbé tartják súlyosnak a klímaváltozás problémáját, de ez a nemzetközi színtéren is így van.
-- A kormány önértékelése szerint jól teljesít a klímaváltozás elleni intézkedések terén, és nem is jelenik meg a kormányzati retorikában a klímaváltozás nyílt tagadása – noha erre láttunk példákat más populista jobboldali vezetők (pl. Donald Trump, Jair Bolsonaro) esetében.
-- A kormányzati intézkedések kedvező (ön)értékelése viszont látványosan szembemegy a szakértők általi értékeléssel és a vonatkozó statisztikai adatokkal (pl. Eurostat). A megújuló energiaforrások aránya például uniós összevetésben is alacsony.
-- Míg a kormány nem vitatja a klímaváltozás létezését, a hivatalos kormánykommunikációból hiányzik a zöld tematika és a kormányzati irányítású médiumokban megjelenik a nyílt klímatagadó retorika is. A kormányzati irányítású médiában szereplő narratívákat három csoportra osztottuk:
1) A már létező narratívákba beágyazva megjelenő narratívák, mint például a kormányzat intézkedéseinek dicsérete és álláspontjának szajkózása, például, hogy „Magyarország jobban teljesít” (a kormány klímaváltozással kapcsolatos intézkedéseiben is).
2) Klímaváltozás-specifikus narratívák: a javasolt klímaintézkedések (mint a húsfogyasztás csökkentése) túlságosan radikálisak, a klímavédők kettős mércéje (például a klímacsúcs magas karbonlábnyoma), a klímapánik fölöslegessége, vagy éppen az, hogy a klímaválságra csak a konzervatív válasz a megfelelő.
3) Összeesküvés-elméleti narratívák, amelyek szerint például a klímaváltozással kapcsolatos pánikkeltés a globális háttérelit érdekeit szolgálja, hiszen a klímaváltozás elleni küzdelem mögé bújva szereznek követőket, akiket később a saját (liberális) ideológiai céljaikra használnának fel.
-- A klímaváltozás kérdése a kormányzati és kormányoldali retorikában az ipari fejlesztések mögött egyértelműen háttérbe szorul. Tömör megfogalmazását adta ennek a miniszterelnök 2024 februári évértékelő beszédében: „nem engedhetjük meg magunknak azt az elmebajt, amit a német zöldek, miszerint az a jó autó, amit le sem gyártanak”.
-- A kormányzati irányítású oldalakon kívül eső, szélsőségesnek tekinthető online teret is megvizsgáltuk, és azt találtuk, hogy a kifejezetten klímatagadó narratívák nem tartoznak a „slágertémák” közé.
-- A kormány elkötelezettségét hangsúlyozza a klímaváltozás elleni küzdelemben, és nem tagadja a klímaváltozás tényét. Ha azonban mélyebbre ásunk – mind az intézkedések, mind a kommunikáció, mind az erőforrások elosztása és a prioritások kijelölése terén, akkor inkább egy olyan politika rajzolódik ki, amely a klímaváltozás kérdéskörét szisztematikusan igyekszik háttérbe szorítani és a klímaváltozás jelentőségét relativizálni.
https://greenfo.hu/hir/klimaszkepszis-es-klimarelativizmus-magyarorszagon-kormanyzati-haritasi-taktikak/
A Political Capital tanulmánya teljes terjedelmében itt elérhető (pdf).
https://politicalcapital.hu/pc-admin/source/documents/HDMO_WP4_PC_Tanulmany4_20240308.pdf
M Imre üzente 1 éve
A magyarok visszaléptek, elbukott az élővilág hatékony védelme az EU-ban
2024. március 23. | EU hírek Természetvédelmi hírek
Az Európai Parlament február 27-én fogadta el az uniós Természet-helyreállítási rendeletet (EU NRL), amely értelmében 2030-ig az unió tengeri és szárazföldi ökoszisztémáinak 20, míg 2050-ig 100 százalékát kell jelentősen javítani, azaz rossz állapotból jó állapotba kell hozni. A jogkövetkezményekkel járó és mérhető célokat megfogalmazó törvény a világ mondhatni legambiciózusabb természetvédelmi céljainak megvalósítását tűzte ki, amelyhez hasonlóra évtizedek óta nem volt példa.
Elkaszálták
A tervezet azonban időközben elvesztette a többségi támogatást, majd „a tagállamok az uniós nagykövetek tegnapi ülésén sem tudták elérni a Természet-helyreállítási rendelet elfogadásához szükséges minősített többséget” – mondta el a 24.hu-nak Dedák Dalma, a WWF Magyarország környezetpolitikai szakértője. Így aztán a Környezetvédelmi Tanács korábban formaságnak tekintett „végszavazása” március 25-én meg sem történhet, nem is kerül napirendre. Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy a rendelet az 1990 óta a legjelentősebb természetvédelmi kezdeményezésnek tartott rendelet jelenleg megbukott, és bizonytalan jövő elé néz, miután a magyar kormány kihátrált a támogatók közül és az ellenzők oldalára állt.
Az Európai Parlamentben ugyanis még a kormánypárti képviselők is igennel szavaztak a szövegre, a magyarok közül egyedül a jobbikos képviselő voksolt nemmel. Az ilyenkor szükséges minősített többséghez legalább 15 tagállam támogatására van szükség, amelyek az unió lakosságának 65 százalékát képviselik.
Olaszország, Hollandia, Ausztria, Svédország, Belgium, Lengyelország és Finnország eleve bejelentette, hogy nemmel szavaz vagy tartózkodik. Ebben a helyzetben az NRL támogatottsága épp csak egy százalékkal lépte át a küszöböt, Magyarország pedig 2,1 százalékot képvisel, így aztán a magyar kormány pálfordulása a többség elvesztését jelentette. A WWF szakértője úgy véli, az Európai Parlament és 19 tagállam támogatása ellenére a rendeletet szakmailag nem indokolt, utolsó pillanatban meghozott politikai döntések kaszálták el.
https://greenfo.hu/hir/a-magyarok-visszaleptek-elbukott-az-elovilag-hatekony-vedelme-az-eu-ban/
M Imre üzente 1 éve
Miért lettem zöld?
https://www.youtube.com/playlist?list=PLa_iRMsy76I2jvXfmkuB3G38BvEqakbku
Lejátszási lista.
M Imre üzente 1 éve
Van értelme ma Magyarországon zöldeket beszélni?
Érdemes-e ma Magyarországon fenntarthatósággal összefüggő podcastokkal foglalkozni, amikor a főáramú média még mindig a legtöbbször ezzel ellentétes értékrendeket közvetít? Milyen elképzeléseik vannak a változás lehetőségeiről azoknak, akik ebbe nap mint nap, energiát fektetnek?
https://ujegyenloseg.hu/van-ertelme-ma-magyarorszagon-zoldeket-beszelni/
A Zöld Egyenlőség podcast első epizódja 2020. január 31-én jelent meg Magyarországon az elsők között abban a témában, hogy hogyan lehetne egy fenntarthatóbb és igazságosabb világról gondolkodni. Azóta eltelt négy év, és szerencsére több mértékadó podcast is követte. A negyedik születésnapon egy nyilvános podcast felvétel és közönségtalálkozó keretében a Zöld Egyenlőség két szerkesztő-műsorvezetőjéhez, Köves Alexandrához és Gébert Judithoz csatlakozik másik két sikeres zöld podcaster: Nagy Réka, a Telex-Kisbolygó és Tomaj Zsófia, a Körforgásban podcastok szerkesztő-műsorvezetői, hogy humorral és őszinteséggel beszélgessenek arról, hogy milyen értelmet és személyes motivációt találnak ahhoz, hogy folytassák a fenntarthatóságról szóló kommunikációt. (podcast)
https://open.spotify.com/episode/2CCdIMS3vJP5pmmgi4hBJG
M Imre üzente 1 éve
Remek hírünk van: Ingyen letölthető egy jó kis könyv, a címe
Környezeti kérdések – közösségi válaszok. Humán környezettudományi olvasókönyv
Amelyet amúgy többször reklámoztunk már e hasábokon az elmúlt hónapokban.
https://www.facebook.com/kiskozossegiprogram
Számos hozzánk közel álló tanulmány olvasható benne, különösen az, amelyik a "Próféták és helyi ökoközösségek – A Kisközösségi Program és az Új Koma Háló" címet viseli. ;)
Ide kattints a könyvért:
https://openaccess.hu/node/508779/metadata
M Imre üzente 1 éve
A víz alá telepíti szervereit Kína
Hatalmas adatközpontot épít Kína, ám ezúttal a víz alatt. Ezzel rengeteg elektromos energia és értékes édesvíz spórolható meg, hiszen a hűtési feladatokat 35 méter mélységben a víz fogja ellátni.
A technológia világa egyre komolyabb számítási kapacitást igényel, az egyre több szolgáltatás – például a mesterséges intelligencia – ugyanis rendkívül hardverigényes. Ez nem csak a felhasználói eszközök oldalán mutatkozik meg, sőt: igazán csak a számunkra láthatatlan másik oldalon, az adatközpontokban van szükség az igazi teljesítményre. Ez azonban sok energiát fogyaszt, a szerverek működtetése mellett azok hűtése is energiaigényes feladat.
Kína ezt egy első hallásra különös megoldással tervezi megoldani: a víz alá viszi az adatközpontokat, melyeket így a hideg vízzel lehet hűteni. Az első ilyen, kereskedelmi létesítmény kivitelezését már megkezdték, és a dél-kínai Hajnan tartomány Sanya nevű szigete melletti tengerfenéken építik. A létesítmény 100 egységből áll majd össze, és mindösszesen 68 ezer négyzetméteren fog elterülni, ami tíz futballpályával egyenértékű – írja kínai jelentések nyomán a Tom’s Hardware.
Valamennyi egység 1300 tonna tömegű, 35 méter mélyen van, és a számítási teljesítménye is elképesztő: 30 másodperc leforgása alatt négymillió HD-minőségű képet tud feldolgozni. Mindez hatvanezer hétköznapi számítógép teljesítményével egyenértékű.
Ami azonban a számítási teljesítménynél is fontosabb, az az, hogy mennyi mennyire lesz ez környezetbarát a hagyományos, földfelszíni adatközpontokhoz képest. Először is, nem fog elfoglalni értékes földterületeket az adatközpont. Mint a HVG írja, ráadásul ezzel a megoldással évi 122 millió kilowattóra elektromos áramot, valamint 105 ezer tonna ivóvizet lehet megspórolni.
Szemben a szárazföldi létesítményekkel, a vízalatti megoldás a becslések szerint 40-60%-kal lesz energiahatékonyabb. A víz ellen természetesen alaposan szigetelt egységek várható élettartama 25 év lesz – a teljes létesítmény pedig öt éve belül készül el.
https://greenfo.hu/hir/a-viz-ala-telepiti-szervereit-kina/
Csak... melegíteni fogja a vizet, a víz a levegőt,az átlaghőmérsékletet.
M Imre üzente 1 éve
A klímaváltozás nyertesei a Hortobágyon rekordszámban vonuló darvak
A daruvonulás Magyarország egyik leglátványosabb természeti jelensége. Az 50 éves Hortobágyi Nemzeti Parkban idén rekord született, egy időben majdnem 200 ezer daru volt októberben a területen. Szilágyi Attila, a park természetvédelmi őre mutatta be nekünk a madarakat és azt, hogyan alakultak szokásaik az elmúlt évek környezeti változásai miatt, illetve hogy munkatársaival miként végzik a daruszámlálást. A munkája közben lenyűgöző fotókat és videókat rögzítő Szilágyi arról is mesélt, miért tartják bizonyos ázsiai népek a darvakat a halhatatlanság szimbólumának.
https://24.hu/tudomany/2023/11/05/daruvonulas-rekord-hortobagy-termeszetvedelem/
M Imre üzente 1 éve
Lehet egészséges a klímaszorongás? – Ahogy a „világvégét” látja Ürge-Vorsatz Diána
Szorongani, félni nem jó. A klímaszorongás pedig már tömegeket nyomaszt Magyarországon is. Hogyan lehet legyőzni? Vagy hogyan lehet valami jóra használni?
A klímaszorongás természetes válasz a világ mai helyzetére, az eltúlzott szorongás viszont nagy probléma. Egy pszichiátriai klinikán dolgozó ismerősöm kétségbeesetten mondta nemrég: „Minden második anorexiás lány, aki hozzám kerül, már nem szép akar lenni, hanem így akarja megmenteni a világot. A szülei vagy a világ környezetromboló életmódját akarja ellensúlyozni.”
Ha elkezdünk tenni a klímaváltozás ellen, rengeteg ellentmondással találkozunk. Például, ha a szelektíven gyűjtött műanyagedényeket kimosom, nem teszek-e rosszabbat azzal, hogy pazarlom az édesvizet? A napelemek anyaga is elöregszik egy-két évtizeden belül, és akkor káros anyagként kerül majd a környezetbe. A hasonló ellentmondások el is vehetik a lelkes klímavédők kedvét. Mit tudna tanácsolni a laikusoknak, hogyan induljanak el a klímavédelem útján?
Sokszor maguk a szakemberek is bizonytalanok, hogy melyik technológia a jobb, hiszen bármit teszünk, energiát használunk, és az valamilyen fokú környezetszennyezést okoz. Legfontosabb szempont az energiahatékonyság, és az egyetlen igazán zöld energia vagy termék az, amelyet nem kellett megtermelni. Én például szerelmese vagyok a szép ruháknak, de ha nem akarom növelni a környezetszennyezést, akkor használt ruhát vásárolok. Ezzel négyszeres hasznot hajtok: nem kellett új ruhát gyártani, megkímélem a környezetet egy új szeméttől és szennyezéstől, valaki még egy kis pénzt is keresett általam, én pedig olcsóbban jutok hozzá egy új ruhához. Három fő „ökölszabály” van: 1. Lehetőleg minél kisebb energia- és anyagbefektetéssel, új termék létrehozása nélkül oldjuk meg a szükségleteinket. 2. A természetes anyagokból készült termékek általában jobbak a környezetvédelem szempontjából, mint a műanyagok. 3. Amit csak lehet, használjunk újra.
-- Nem lehet minden fronton harcolni és csatát nyerni. Jelöljük ki magunknak, melyek azok a területek, ahol mi személy szerint a legtöbbet tudjuk elérni, és a többit engedjük el.
Bocsássunk meg magunknak, ha valamelyik környezetszennyező szokásunkról képtelenek vagyunk lemondani, és keressük meg azt, amiben tudunk tenni a klímavédelem érdekében.
https://kepmas.hu/hu/lehet-egeszseges-klimaszorongas-ahogy-vilagveget-latja-urge-vorsatz-diana
M Imre üzente 1 éve
A Professzorok Batthyány Köre közleménye: "Energia"-szekció a PBK konferenciáján (Sátoraljaújhely, 2023. október 13.) -\\- Budapest, 2023. október 30., hétfő (OS)
Az elhangzottak (a felvezető előadás és hozzászólók, többek között
az Energiaügyi Minisztérium, az MVM, az Enpol2000, a CÖF és a
Századvég Zrt. képviselői) megerősítették a PBK
energia-munkacsoportjában azt a véleményt, miszerint a világban a
környezet és az energia terén számos fogalom eredendően zavaros,
vagy össze lett zavarva. A Föld nyitott rendszer; gazdagsága sokkal
hatalmasabb, működése pedig sokkal fantáziadúsabb annál, mint amiről
nap mint nap hallunk. A civilizációt meghatározó természeti
előfeltételeket taglaló kérdésköröket ma a klímapolitika (az emberi
CO2-kibocsátásnak tulajdonított éghajlatváltozás megállításának
szükségességére hivatkozva teljes dekarbonizációt meghirdető ún.
zöldátállás érvényesítése) uralja. A zöldátállás erőltetése
technikailag megvalósíthatatlan, megkísérlése fokozottan
természetpusztító, végrehajtása pedig a civilizációt felbomlasztó
következményekkel jár. A globális energiaellátás négyötödét adó
széntartalmú energiahordozókról "átállni" részlegesen, és csak egy
emberöltő múlva ésszerű. Az átállás kívánatos irányának egyre
koncentráltabb energiahordozók (a nukleáris energia) használata felé
kellene mutatnia, és nem a "híg" (kis energiasűrűségű) energiafajták
felé. Tekintettel a klímapolitika alapfeltevéseit illetően felmerült
tudományos kételyekre, a munkacsoport a klímapolitika primátusának
felfüggesztését és nyílt tudományos viták tartását javasolja.
Kiadó: Professzorok Batthyány Köre
M Imre üzente 1 éve
Az akksigyárbotrányokon túl: Hogyan tároljuk majd az energiát 15 év múlva?
A Nemzetközi Energiaügynökség tavalyi jóslata szerint a globális megújulótermelési kapacitás nem kevesebb, mint 2400 gigawattal nő a 2022-2027-es időszakban, ami megegyezik Kína teljes mostani kapacitásával.
A megújuló termelés fejlesztésével kéz a kézben kell, hogy járjon az energiatárolási kapacitások fejlesztése is, hogy az energiatöbblet ne vesszen kárba.
Napjainkban a legnépszerűbb tárolási elv a gravitációt használja ki, az ezen elven működő szerkezetek között is a vízerőműhöz épített energiatároló a legelterjedtebb. Működése leegyszerűsítve a következő: energiatúltermeléskor bizonyos mennyiségű víztömeget átszivattyúznak az erőműben egy magasba épített tározóba – ilyenkor fogyasztóként működik a rendszer, hiszen a szivattyúzással energiát fogyaszt. Amint eljön az a napszak, amikor felszökik az energiakereslet, leengedik a vizet, az a magasból alázúdulva turbinákat hajt meg. Ekkor a rendszer energiatermelőre vált, az új energia pedig megy is a fogyasztókhoz. A felszivattyúzással (betárolással) elfogyasztott, és a vízlezúdítással (kitárolással) előállított villamos energia a kisebb veszteségektől eltekintve ugyanannyi. A gravitációt a fenti módszerrel nem csak víz felszivattyúzásával és alázúdításával lehet energiatárolásra használni. Ugyanezen elven működtethetők száraz tárolók is, ilyenkor hatalmas betontömböket emelgetnek gépekkel.
Nem a gravitációt, hanem a nyomáskülönbséget használja ki egy másik módszer. A sűrített levegős energiatárolás során – mint a neve is mutatja – sűrített levegőt fújnak sóbányák üregeibe, ez a betárolás. Amikor pedig szükség van az energiára, akkor kiengedik a sűrített levegőt, ami kisűvít, és meghajtja a bányákhoz telepített lendkerekeket, megvalósítva a kitárolást.
A fenti módszerek mellett ott vannak még az elektrokémiai megoldások. Ezek egyelőre jellemzően jóval drágábbak, de a technológia fejlődése itt is elhozza majd az árcsökkenést, márpedig ez a kategória fejlődik a legdinamikusabban. Mivel Magyarországon nincsenek sóbányák, sem pedig magasból alázúduló vizek, nálunk ezek jelenthetnek majd megoldást. Az elektrokémiaiak között a lítiumalapú akkumulátorokról már mindenki hallott, de ígéretesen alakul a nátrium-kén technológiával működő tárolók és a vízbontással hidrogén előállításán alapuló technológiák fejlesztése is.
https://hvg.hu/zhvg/20231006_energiatarolas_jovo_15_ev
M Imre üzente 1 éve
Zöld tudás a KlímaKépzővel!
A KlímaKépző oktatási csomag 12 tartalmas leckéből áll, amelyek mindegyike animációs videókat és teszteket tartalmaz és az éghajlatváltozással kapcsolatos különböző témákat tárgyalja. Ezek közé tartozik az éghajlatváltozásnak a közösségeinkre gyakorolt hatása, a biológiai sokféleség megőrzésének fontossága, az éghajlati igazságosság elvei, a környezetszennyezés hatásai és az éghajlatváltozás gazdaságra gyakorolt hatását. A kurzus könnyen követhető és tudományos kutatásokon alapul, így ideális kiindulópont mindazok számára, akik többet szeretnének megtudni az éghajlatváltozásról és annak a világunkra gyakorolt hatásairól. A regisztrációt követően elérhetővé válnak a leckék, amelyek elvégzésével KlímaKépző oklevél szerezhető.
https://mtvsz.hu/zold-tudas-a-klimakepzovel
A "Game On!" projekt keretein belül létrejött KlímaKépző egy ingyenes online kurzus, amely az éghajlatváltozást, annak Európára és a globális délre gyakorolt társadalmi és gazdasági hatásait, az ökoszisztémák hanyatlásával való összefüggéseket, valamint az klímaváltozással kapcsolatos szkepticizmus leküzdésében segítő kommunikáció szerepét járja körül.
A könnyen követhető, ugyanakkor tudományosan megalapozott KlímaKépző online tanfolyam elvégzése közben 12 egyszerű leckében ismerkedhetsz meg az éghajlatváltozás alapjaival, és segítséget kaphatsz olyan témák megértésében mint például a biológiai sokféleség megőrzése, az éghajlati igazságosság, a szennyezés, vagy a fenntartható gazdaság.
1. Bevezetés: klímaváltozás és fenntarthatóság
2. Társadalom
3. Egészség
4. A biodiverzitás megőrzése
5. Mezőgazdaság
6. Vízgazdálkodás
7. Hulladékgazdálkodás és szennyezés
8. Energiagazdálkodás
9. Urbanizáció
10. A globális Dél és a klímaigazságosság
11. Gazdaság
12. Klímapolitika
Regisztrálj a 'Game on!' KlímaKépzőre, végezd el a tanfolyamot, vedd át az okleveled, és ami a legfontosabb, csatlakozz hozzánk az éghajlati válság kezelésében!
https://climategame.eu/elearning-platform-hu.php
M Imre üzente 1 éve
Áramtermelési rekordot állított fel a világ legnagyobb szélerőműve
Eddigi legnagyobb teljesítményéhez egy tájfun segítette hozzá.
A COP28 néven futó dubaji klímacsúcs közeledtével ismét egyre több szó esik a nagyhatalmak vállalásairól, klímacélok elérésének lehetőségeiről és a megújuló energiák térnyerésének szükségességéről. Az a három vállalás is, melyeket remélhetőleg elfogadnak az ENSZ-tagállamok, ezeket helyezik előtérbe: a megújulók kapacitásának háromszorosra növelése, az energiahatékonyság megduplázása, és a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetése 2050-ig.
Az első vállalás jegyében mind nagyobb és nagyobb kapacitású szélerőműveket telepítenek világszerte. Az USA-ban nemrég helyeztek nagy teljesítményű turbinákat az óceán kellős közepére, Kína pedig megépítette a világ legnagyobb, szél hajtotta áramtermelő eszközét.
A Tajvani-szorosba telepített turbina 252 méter átmérőjű és 16 MW a teljesítménye. A Goldwind nevet viselő szélkerék söprési területe megközelítőleg 50 000 négyzetméter. Az idén telepített erőmű július 19-én állt csatasorba a délkeleti Fujian tartományban található Zhangpu Liuao tengeri szélerőműparkjában.
Az állami tulajdonú China Three Gorges (CTG) energiavállalat szélturbinája szeptember 1-jén a Haikui tájfunnak köszönhetően 23,56 m/s csúcssebességgel találkozva eddigi pályafutása legjobb eredményét produkálta. Míg a hagyományos szélturbinák automatikusan blokkolják a lapátjaikat, hogy elkerüljék a túlterhelést, amikor a szélsebesség meghaladja a másodpercenkénti 25 métert, ez az intelligens szerkezet valós időben képes úgy optimalizálni a beállításait, hogy továbbra is termeljen áramot, a szerkezet épségének veszélyeztetése nélkül.
A világelső monstrum 24 óra alatt 384,1 megawattórát termelt, ami közel 170 000 háztartás ellátására elegendő. Ez új rekordot jelent egy egyedi szélturbina viszonylatában egy nap alatt. Egyébként nem régi a csúcs, amit megdöntött. A korábbi rekordot egy dán "óriás", a 15 MW-os, 236 méter átmérőjű Vestas augusztus közepén állította fel. Az egy nap alatt megtermelt 363 megawattóra energia nem sokáig volt elegendő az elsőségre.
https://www.zoldpalya.hu/varos/aramtermelesi-rekordot-allitott-fel-a-vilag-legnagyobb-szeleromuve-341572.html
M Imre üzente 1 éve
II. Fenntartható Városok Konferencia & Expo 2023. (videók)
Megnyitó
https://www.facebook.com/watch/live/?v=827269375618792
Kultúra és fenntarthatóság
https://www.facebook.com/watch/live/?v=258151293248787
Ipar 4.0
https://www.facebook.com/watch/live/?v=1743549362828482
A digitalizáció szerepe a fenntarthatóságban
https://www.facebook.com/watch/live/?v=632867048949486
A "Több, mint zöld!" szakpolitikai javaslatcsomag bemutatása
https://www.facebook.com/watch/live/?v=1335041610441362
"Tízpercesek" : interaktív előadások a szakma hazai képviselőivel
https://www.facebook.com/watch/live/?v=854875939352872
Fenntartható Városok | Minden, amit a települési fenntarthatóságról tudni érdemes
https://fenntarthatovarosok.com/
https://open.spotify.com/show/1lLXRpPpzDkd0GXLNmCZWv?si=01efeb0300ee47bd
https://www.youtube.com/channel/UCaUHPZKLx6XhsLl7uKWsFLQ
https://www.facebook.com/fenntarthatovarosokpodcast
A rendezvény
II. Fenntartható Városok Konferencia- és Expo
szeptember 15., 10:00 - 16., 16:00,
V.30 Belvárosi Sportközpont, Vadász utca 30., Budapest (ingyenes)
https://www.facebook.com/events/753439756790197/
M Imre üzente 1 éve
Kyrú Ficzere: Nem tudom ismeritek-e Ferenc pápa "ökológiai írását", ha nem, ajánlom elolvasásra. Én Assisi szent Ferenc után kutakodtam (többek közt az állatok és természet védőszentje, illetve halála napja október 4 az állatok világnapja) mikor rákerültem erre az oldalra.
https://regi.katolikus.hu/nyomtat-konyvtar.php?h=469
Forrás: Ökoparty
https://www.facebook.com/groups/okoparty/posts/3535242053356813/
M Imre üzente 1 éve
Földgáz- és olajberuházások helyett épületkorszerűsítésre kell fordítani az ezermilliárdokat
Magyarország érdekeivel ellentétesnek tartja a Levegő Munkacsoport a 2585 milliárd forint uniós és hazai forrás elköltéséről szóló REPowerEU tervet. A pénz túlnyomó részét ugyanis földgáz- és olajipari beruházásokra kívánják fordítani, miközben alig támogatnák a lakóépületek energetikai korszerűsítését.
A hazai REPowerEU-terv társadalmi egyeztetésre bocsátott változata szerint a százhalombattai olajfinomító átalakítására, kőolaj- és földgáz-infrastruktúra bővítésére, ipari parkok fejlesztésére költenék a 2058 milliárd forint uniós támogatás és az azt kiegészítő 527 milliárd forint hazai forrás döntő részét. A Levegő Munkacsoport álláspontja szerint az ilyen, elsősorban profitorientált magáncégek érdekében álló beruházásokra egyetlen fillér közpénzt se szabad áldozni, hiszen az se környezetvédelmi, se gazdasági észszerűséggel nem indokolható, sőt kifejezetten piactorzító hatású és jelentősen késlelteti a zöld átállást, tovább rontva az ország versenyképességét. Ráadásul a tervezett beruházások egy részének támogatása kedvezményes hitelből valósulna meg, aminek szükségessége már csak azért is kérdéses, mert a legtöbb érintett tőkeerős cég, amely a piacról is könnyen tudna forrásokat szerezni a szükséges beruházásaihoz.
https://www.levego.hu/hirek/2023/08/foldgaz-es-olajberuhazasok-helyett-epuletkorszerusitesre-kell-forditani-az-ezermilliardokat/
A Levegő Munkacsoport részletes észrevételei Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve REPowerEU-fejezetének tervezetéhez itt olvashatók.
https://www.levego.hu/sites/default/files/RePowerEU_velemeny%20LevegoMcs%202023aug.pdf
M Imre üzente 1 éve
A fenntarthatóság már édeskevés, vissza kell vadítani városainkat
A klímaváltozás negatív hatásai Magyarországon is egyre nyilvánvalóbbak: a forró napokat özönvízszerű eső váltja, majd ismét hőhullám érkezik térségünkbe. Egyszer fákat dönt az utakra a vihar, és pincéket áraszt el a töménytelen mennyiségű csapadék, máskor meg vízkorlátozás bevezetésére van szükség számos településen a szárazság miatt.
https://qubit.hu/2023/08/22/a-fenntarthatosag-mar-edeskeves-vissza-kell-vaditani-varosainkat
„Annyira jó lenne, ha egyre több helyen valósulna meg, ami az Örs vezéren az IKEA tetején történt, annyira jó lenne, ha az a gondolkodásmódbeli változás, amiről ez a cikk az elején beszél bekövetkezne, és annyira jó lenne, ha a politikusok végre fölfognák, hogy a városi közparkok nem lehetnek az ingatlanbefektetők játékszerei.”
M Imre üzente 1 éve
Másfél fok - éghajlatváltozás közérthetően | Egyik szélsőségből a másikba csap az időjárás
https://fbshort.com/Mzbm
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara összefoglalója szerint szokatlanul szélsőségesen alakult az időjárás az elmúlt hetekben: a 4 szupercellán túl, Tolna megyében a lassan mozgó zivatarokat felhőszakadás, néhol jégeső kísérte, Jágónakon villámárvíz alakult ki, rövid idő alatt 70 mm csapadék hullott le.
Ugyanakkor hazánk nagy területén alig, vagy egyáltalán nem hullott csapadék. Az elmúlt 30 nap csapadékösszege északnyugaton jelentősen, 40-60 mm-rel is meghaladja a sokéves átlagot, ezzel szemben a Tiszántúlon 20-30 mm-rel elmarad attól, és az Alföld nagy részén május elejére már gondot okozott az aszály a mezőgazdaságnak.
De nem csak hazánkban tapasztalhattunk ilyen szélsőségeket, több területen okoztak problémát határainkon túl a heves zivatarok, illetve az azokat kísérő nagyobb méretű jég. Bulgáriában, Olaszországban, Spanyolországban, Franciaországban és Németországban is lefotózták ezt.
A klímaváltozás fokozódásával az efféle szélsőségek és az általuk okozott károk is egyre gyarapodnak. Ezért a klímaváltozás mihamarabbi mérséklésén túl rendkívül fontos a már elkerülhetetlen változásokra felkészülni. Ennek mikéntjéről számos cikkben értekeztünk már
https://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/105762-orszagos-jegkarmerseklo-rendszer-ket-heti-osszesito-2023-04-24-05-07
További részletek:
https://masfelfok.hu/2021/06/14/tul-sok-es-tul-keves-viz-hogyan-alkalmazkodjunk-az-egyre-szelsosegesebb-eghajlathoz/
https://masfelfok.hu/2021/07/23/arviz-ellen-sokszor-tobbet-ernek-a-termeszetalapu-megoldasok-mint-a-gatak/
https://masfelfok.hu/2020/12/15/esztetikus-okologikus-gazdasagos-kek-zold-infrastruktura-uj-szemlelet-a-varosi-csapadekviz-gazdalkodasban-i/
M Imre üzente 1 éve
Európa (EU) euró milliárdokat fektet az éghajlati válság elleni küzdelembe, miközben elmulasztja megvédeni a kontinens legősibb erdőit, amelyek hatalmas szén-dioxid-tárolók. Az idős erdők rendkívüli jelentőséggel bírnak a biológiai sokféleség és az éghajlatvédelem szempontjából Európában, de egyre ritkábbak.
Annak ellenére, hogy az EU a 2030-ig szóló biológiai sokféleségre vonatkozó stratégiájában ígéretet tett, az öreg erdők védelmére vonatkozó jogszabályokat számos tagállamban még mindig nem hajtották végre. Az idős erdők pusztulása riasztó ütemben folytatódik.
A Science című folyóiratban megjelent öreg erdő cikk (6,6 MB pdf.) szerint sürgősen szükség van az idős erdők átfogó feltérképezésére – és azonnali fakitermelési moratóriumra ott, ahol ezek előfordulása a legvalószínűbb.
https://s3-eu-central-1.amazonaws.com/greenfo.hu/wp-media-folder-greenfo/wp-content/uploads/2023/05/science-cimu-folyoiratban-megjelent-oreg-erdo-cikk.pdf
Az öreg erdőkre a világ számos részén, köztük Európában is nagy és növekvő nyomás nehezedik.
https://greenfo.hu/hir/az-oreg-erdok-kiterjedese-az-unios-vedelmi-kotelezettseg-vallalasok-ellenere-tovabbra-is-csokken/
M Imre üzente 2 éve
A Fidelio sorozatában hétről-hétre új fotóját – és annak történetét – osztja meg velünk a Morphoblog szerzője, morpho, azaz Hegedűs Ákos. Ezúttal egy Amsterdam belvárosában heverésző biciklista és egy ENSZ-jelentés apropóján gondolkodott el, hogy vajon mennyi időnk maradt elkerülni a klímakatasztrófát.
Idillikus vidéki hangulat: a magányos kerékpáros kalapját arcába húzva leheveredik a nagy tölgyfa alá, mikoris a tóparton megpihenve az egésznapos szántás emberpróbáló megviseltetései után igyekszik feltöltődni a lemenő nap utolsó sugaraiból. Egyébként tényleg van némi falusi feelingje ennek a képnek, de szó sincs erről.
A magányos biciklista Amsterdam kellős közepén, a Vondelparkban henyél,
és mivel a lakosság jelentős része bringával közlekedik, ezért itt százával heverésznek a biciklisták, csak nem mindig ilyen jó fényben, amit megér lefényképezni.
Amsterdamban, mondjuk, rengeteg ember bringával jár, és nem is tudom, hogy mikor láttak szmogot utoljára, miközben Budapesten meg arról vitatkoznak, hogy a közösségi közlekedés vagy az autózás legyen-e a városi prioritás. Az ilyen kérdéseken szerintem már rég túl kéne lenni. Már csak azért is, mert
-- a kutatók szerint biztosra vehető, hogy a globális felmelegedés úgy tíz év múlva eléri a 1,5 Celsius-fokot.
Ha nem csökkentjük 2030-ig a mostani szint felére a kibocsájtást, akkor a másfél fokból hirtelen kettő lesz, a képen látható srác meg egy gumimatracon fog heverészni a vízibiciklije mellett, a Vondelpark hűlt helyén hullámzó forró tengeren. Persze ennek is megvan a varázsa, de ha itt fogunk tartani, akkor egész Európa találkozni fog azzal a brutális vízhiánnyal, ami tavaly nyáron már beköszöntött a kontinens déli régióiban.
Az IPCC jelentés legfontosabb pontja talán az, hogy már tudjuk, hogyan lehetne elkerülni a klímakatasztrófát, de ehhez képest, ahogy Hoeszung Lee IPCC elnök fogalmazott: „sétálunk, miközben rohannunk kellene”. Legalább arra a rohadt biciklire üljünk már fel végre!
https://fidelio.hu/vizual/kep-regeny-a-maganyos-biciklista-178346.html
M Imre üzente 2 éve
Az árvizekre fittyet hányva, évszázados módszerrel művelik az úszó kerteket
https://telex.hu/foto/2022/11/26/banglades-klimavaltozas-tengerszint-emelkedes-novenytermesztes
M Imre üzente 2 éve
A MOME ZERO program részeként a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem felsőoktatási intézményként elsőként saját, országos erdőtelepítő akciót indít. Az intézmény három meghatározó nemzeti parkkal összefogva Magyarország három pontján, közel félszáz hektáron hoz létre új erdőket, amelyek felcseperedve lehetővé teszik az egyetem károsanyag kibocsátásának semlegesítését. Az erdők telepítését és gondozását a jövőben a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem designer, építész és művész hallgatói erdész, ökológus és természetvédelmi szakemberek bevonásával, együtt végezhetik majd. Az egyetem közössége így a terepen, aktív munkán keresztül is megtapasztalhatja egy ökoszisztéma sérülékenységét és összetettségét, az ember-természet együttélésének alapvető szabályait.
https://mome.hu/hu/zero
A több lépcsőben megvalósuló programban a 21. században elengedhetetlen jövőképesség, az ökológiai tudatosság mellett a hallgatók elsajátítják az ökodesign, a klímavédelem és -adaptáció, valamint a fenntartható tervezés alapjait. A képzési programok mellett a MOME Erdő projekt gyakorlati terepet, sajátos élő ökológiai labort biztosít az egyetemen zajló klímainnovációs, és fenntarthatósági kutatások számára is.
A MOME és fenntartója három magyar nemzeti parkkal, a Balaton-felvidéki, a Duna-Dráva és a Duna-Ipoly Nemzeti Parkkal jelentett be stratégiai megállapodást, amelynek értelmében három helyszínen, összesen mintegy félszáz hektáron hoznak létre új erdőket. A telepítéseket és az új erdők hosszú távú gondozását a MOME dolgozói és hallgatói erdész, ökológus és természetvédelmi szakemberek bevonásával, közösen végzik majd. A fenntarthatósággal kapcsolatos közvetlen tudásátadás ezáltal a MOME képzésébe is szervesen beépül.
Az ünnepélyes bejelentésen és aláíráson részt vett Böszörményi-Nagy Gergely, a MOME Alapítvány elnöke, Fülöp József, a MOME rektora, Kun Zsuzsanna, a MOME vezérigazgatója, Puskás Zoltán, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park igazgatója, Závoczky Szabolcs, a Duna-Dráva Nemzeti Park igazgatója és Füri András, a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatója.
https://papageno.hu/blogok/zoldkult/2022/12/orszagszerte-erdoket-telepit-a-mome/
M Imre üzente 2 éve
Az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány célja a fenntartható fejlődés szellemiségének terjesztése, az ökológiai kultúra fejlesztése, a globális szemléletre való nevelés, s mindezeken keresztül a fenntartható fejlődés gyakorlati alapjainak kidolgozása és megvalósulásának elősegítése. Új honlap (hírlevél feliratkozási lehetőséggel):
https://ujhonlap.melymulcs.hu/index.php
M Imre üzente 2 éve
Nem csak duma – Litkai Gergely és a fenntarthatóság
Litkai Gergely a Dumaszínház alapító-tulajdonosa. 3 gyerekes apa, nagy természetjáró és elkötelezett zöld életmódú. Szerinte a fenntarthatóság 90%-a a kognitív disszonancia keretében zajlik. Hogy mit ért ezalatt, hogy mik a valódi és látszat „lelkiismeret megnyugtató” napi un. zöld cselekedeteink – többek között ezekről is mesélt a budapesti Öbölházban október 13-án a BCSDH, azaz a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért - Fenntartható jövőért díjainak átadásán. A szelektív hulladékgyűjtéstől a fém szívószálig, alkoholizmus, istenhit, offsetting, klímaváltozás, felelősségvállalás, ökolábnyom és tükörbe nézés. Milyen értékek mentén élünk?
https://open.spotify.com/episode/7aLpUqg6uC4dZHqBWsFAWJ
Fogyóban a szelídség, a barátság, és a mértékletesség. A 20 perces keserédes és elgondolkodtató -önkritikus és nem szokásosan megnevettető előadást rögzítette, és technikailag szerkesztette Sarkadi Péter.
https://greenfo.hu/hir/nem-csak-duma-litkai-gergely-es-a-fenntarthatosag/
M Imre üzente 2 éve
Hihetetlen rekordot ért el a német Siemens és a spanyol Gamesa vállalat közös szélturbinája, amit mindössze 10 hónapja helyeztek üzembe Dánia partjainál. A turbina egyetlen nap alatt 359 megawattórányi energiát állított elő, ezzel pedig megdöntötte az egy nap alatt egyetlen turbina által termelt energiarekordot – írja a hvg.
Az üzemeltetők szerint a 359 megawattórányi energiával egy közepes méretű elektromos autó nagyjából 1,8 millió kilométert tudna megtenni. Az SG 14-222 DD egyébként évente mintegy 18 ezer háztartásnak elegendő energiát képes megtermelni.
A tengeri szélturbina paraméterei sem elhanyagolhatók: 108 méter hosszú lapátokkal van felszerelve.
Az ezek által lefedett terület elképesztő 39 ezer négyzetmétert tesz ki. A két cég júniusban 60 darab SG 14-222 DD típusú szélturbinára kapott megrendelést, amiket a skóciai Moray West tengeri szélerőműparkban fognak telepíteni. Ennek teljes kapacitása elérheti majd a 882 MW-ot. A szériagyártás várhatóan 2024-ben kezdődik meg.
https://24.hu/tech/2022/10/15/siemens-gamesa-szeleromu-vilagrekord-aramtermeles-rezsi-megujulo-energia/
M Imre üzente 2 éve
A világ egyik legszerényebb milliárdosa környezetvédelemre fordítja minden pénzét
A világhírű outdoor márka, a Patagonia tulajdonosa, Yvon Chouinard bejelentette, megválik cégétől. Az amerikai mászó-üzletember nem pénzért adja tovább 1973-ban alapított cégét. A nagyjából 3 milliárd dollárra becsült vállalatot egy erre a célra létrehozott vagyonkezelőre és nonprofit szervezetre ruházza át.
A lépéssel Chouinard célja, hogy továbbra is megmaradjon cége függetlensége, és azzal együtt a nagyjából 100 millió dolláros éves profit. Ezt azonban nem nyugdíjas éveire, vagy a cég terjeszkedésére, hanem a klímaváltozás elleni harcban való részvételre, az érintetlen területek védelmére akarja felhasználni – írja a New York Times.
A Patagoniától eddig sem állt távol ez a gondolkodás, árbevételük 1 százalékát évek óta környezetvédelmi aktivistáknak adják. A kaliforniai Venturában székelő cég évente 1 milliárd dollárért ad el különböző ruházati termékeket, a túrázás mellett pedig az utóbbi években az underground divatban is helyet kapott. A cég továbbra is nyereségorientált magánvállalkozásként működik majd, de már nem a család tulajdonaként. Augusztusban ugyanis visszavonhatatlanul átruházták a vállalat mintegy 2 százaléknyi részvényét a Patagonia Purpose Trust elnevezésű alap részére. A másik 98 százalék, valamint a törzsrészvények felett egy frissen létrehozott nonprofit szervezet, a Holdfast Collective rendelkezik majd. A Holdfast a vállalat teljes nyereségét a klímaváltozás elleni küzdelemre lesz köteles fordítani.
A lapnak nyilatkozva a 83 éves környezetvédő elmondta, mostani döntése összhangban áll eddigi törekvéseivel, mondván, sosem az üzleti célok vezérelték, hanem a környezet iránti szeretet és tisztelet.
-- Bízok benne, hogy a döntésem olyan újfajta kapitalizmust inspirálhat, aminek nem az a vége, mint a mostaninak: néhány nagyon gazdag és rengeteg szegény ember — mondta Chouinard, akinek családja ezáltal egyből az Egyesült Államokban legjótékonyabb családjai közé emelkedett. A hegymászóból üzletemberré avanzsált férfi és családja egyébként sem kérkedik vagyonával, visszafogottan élnek, régi ruhákban járnak, sportkocsik nélkül.
https://greenfo.hu/hir/a-vilag-egyik-legszerenyebb-milliardosa-kornyezetvedelemre-forditja-minden-penzet/
M Imre üzente 2 éve
Zöld menedékből izzó pokol – ezzel a három módszerrel tették tönkre kertjeiket a fővárosiak
Miközben az elmúlt 120 év legforróbb nyara tette próbára a városlakókat, Budapesten saját tulajdonosaik sosem látott mértékben pusztítják a kertjeiket. Pedig a főváros nem erdőből álló zöldterületeinek fele magánkézben van, ezért a kerttulajdonosoknak fokozott a felelősségük a város élhetővé tételében. Íme a három leggyakoribb mód, amivel tönkretesszük kertünk élővilágát és fokozzuk a városi hőszigethatást. Plusz néhány tipp ökotudatosoknak, városi lustáknak és merészet gondolóknak, hogyan változtassanak ezen az őszi kerti munkák során.
https://www.valaszonline.hu/2022/09/06/budapest-kertek-zold-beton-mufu-hatasok/
M Imre üzente 2 éve
Hazánkban elsőként Szeged átáll geotermikus energiára – már 4 városrészben termálvízzel fűtenek gáz helyett
A szegedi geotermikus fűtési rendszer 28 ezer lakásnak és 500 intézménynek tudja biztosítani megújuló energiával a meleget.
A szegedi távhőszolgáltató (SZÉTÁV) 2019-ben nyert uniós pályázaton közel 20 milliárd forintot, hogy 9 geotermikus termálkört építsen, amellyel közintézmények és távfűtött lakások meleg vizét és fűtését biztosítja megújuló energiával.
A geotermikus fűtési rendszer 28 ezer lakásnak és 500 intézménynek tudja biztosítani gáz helyett megújuló energiával a meleget.
Négy városrészben már geotermikus energiával fűtenek
A 9 részből álló rendszer első négy eleme már elkészült, melynek próbaüzeme a 2021-es fűtési szezonban kezdte el működését.
Idén év elején pedig további öt városrészben folytatódott a geotermikus átállás kiépítése. A fejlesztés hatására az érintett fűtési körök esetében kb. 70%-os, a teljes szegedi távfűtés tekintetében pedig 50%-os lesz a geotermikus energia részaránya, írja a közlemény.
https://szetav.hu/wp-content/uploads/2021/02/A-SZEGEDI-TAVFUTES-GEOTERMIKUS-ATALAKITASA.pdf
A fűtés mellett, az időjárási viszonyok függvényében, a megoldás biztosítja a használati meleg víz teljes vagy részleges melegítését is.
Jelentősen csökken Szeged CO2 kibocsájtása
A projekt eredményeként a város évente közel 15 millió m3 elégetett földgázt tud kiváltani megújuló energiaforrással. Ennek köszönhetően 25 ezer tonna szén-dioxiddal csökken a SZETÁV éves károsanyag kibocsátása, jelentősen csökkentve a város levegőjének üvegház hatású gázterhelését.
Európa 2. legnagyobb geotermikus távhőrendszere
Ez a fejlesztés Közép-Európa jelenleg legnagyobb geotermikus távhő projektje, amely Reykjavík után a kontinens második legnagyobb geotermikus távhőrendszere is egyben.
A Szeged körüli medence nagyon gazdag termálvizekben. Kétezer méteres mélységből 92-93 fokos forró vizet hoznak felszínre, majd a termálvíz hőjével felmelegítik a távfűtés csőrendszerében keringő vizet.
A termálvíz maga nem kerül be a rendszerbe, csupán a hőjét hasznosítják vízmelegítésre, majd visszasajtoló kutak segítségével visszajuttatják a mélységi víztároló rétegekbe.
Követendő példa a többi város számára
A szegedi távfűtési rendszer geotermikus átalakítása követendő példa többi geotermikus energiakinccsel rendelkező város számára is, amelyek szeretnék függetlenedni az import gáztól, és helyi erőforrásokra támaszkodva átállni megújuló energiára.
https://impressmagazin.hu/hazankban-elsokent-szeged-atall-geotermikus-energiara/
(Forrás: MTI, SZÉTÁV)
M Imre üzente 2 éve
A nehézfémbányászat hamarosan teljesen átalakulhat, sokkal zöldebbé válhat. Szó szerint, hiszen elképzelhető, hogy a jövőben növények segítségével fognak bizonyos elemeket, nehézfémeket bányászni.
A fitobányászat olyan növényfajokat használ, amelyek jóformán teljesen kiszívják a talajból a cinket,a szelént, a nikkelt vagy a kobaltot.
A gyökereik szinte mágnesként vonzzák ezeket a fémeket. Eddig mintegy 700 ilyen hipergyűjtő növényfajt azonosítottak, például az Alyssum murale-t vagy a Phyllanthus rufuschaneyi-t. Ezen növényeket felvágva vagy kisajtolva olyan kékes-zöldes levet kapunk, amely magasabb koncentrációban tartalmazhat nikkelt, mint amennyit azokban az ércekben találunk, amelyekből nagyipari szinten állítjuk elő a nikkel fémet.
Szennyezett folyók és óriási gépezet helyett zöldellő bokrok metszésével, majd a nyesedék feldolgozásával juthatnak ahhoz a bioérchez, amely akár 20-25%-nyi nikkelt is tartalmazhat.
Egy borneói farmon már előrehaladt kísérletek folynak.
https://link.springer.com/article/10.1007/s11104-016-2859-4
Itt hektáronként 150-250 kg nikkelt tudnak évente termelni. Borneó mellett kísérleteznek az USA-ban, Olaszországban, Kanadában, Franciaországban, Spanyolországban, Új-Zélandon is.
A fitobányászat legnagyobb előnye az, hogy olyan helyen próbálnak nyersanyaghoz jutni, ahol a talaj nem nikkelben gazdag, hanem éppen nikkelben szegény. Az 1%-nál alacsonyabb koncentrációjú területeken, például Brazíliában, Kubában, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken vagy Új-Kaledóniában ez az egyetlen lehetőség. Ezzel a mezőgazdasági technológiával a magas nehézfém tartalommal rendelkező, és emiatt megművelés alá nem vonható területek is felhasználhatóak lennének.
A fitobányászat ötlete nem teljesen új keletű, Georgius Agricola, akit a modern ércolvasztás atyjának tartanak, már 500 évvel ezelőtt is vizsgálta a növényekből kinyerhető fémeket. 1983-ban találta fel Rufus Chaney, az USA Mezőgazdasági Minisztériumánál dolgozó agronómus találta fel magát a módszert.
A fitobányászat persze nem tudja majd a jelenlegi bányászatot teljesen kiváltani, de biztató zöld alternatívát jelenthet.
https://termeszeti.hu/nikkel-kobalt-rez-a-novenyekbol-a-fitobanyaszat-a-jovo-utja/
M Imre üzente 2 éve
Lezárult a Föld napjához kapcsolódó kreatív alkotói pályázatunk nevezési szakasza | Apor Vilmos Katolikus Főiskola
Április 22-én – a Föld napjához kapcsolódva – kreatív alkotói pályázatot hirdettünk meg Matematikai, Természettudományi és Informatikai Tanszékünk szakmai vezetésével, hiszen főiskolánk számára kiemelten fontos téma a fenntarthatóság kérdése, valamint a környezet- és teremtésvédelem a pedagógusképzés területén is.
A lehetőség öt korcsoport számára is nyitva állt: óvodások, alsó és felső tagozatos általános iskolások, középiskolások és felsőoktatásban tanulók is beküldhették kreatív alkotásaikat.
A nevezési szakasz során összesen 253 pályamunka érkezett be hozzánk 16 megyéből (Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád-Csanád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Veszprém és Zala) és Budapestről, továbbá Szerbiából és Szlovákiából.
A pályaművek elkészítése során a résztvevők szabadon választható eszközökkel dolgozhattak, csupán azt kértük, hogy törekedjenek a környezettudatosságra, a természetes vagy újrahasznosított anyagok használatára.
Többen készítettek néhány perces kisfilmet, amelyben felvázoltak egy számukra fontos problémát, és tanácsot adtak, milyen gyakorlati lépésekkel lehet jobban odafigyelni környezetünk védelmére. Számos óvodás és iskolás rajz vagy festmény formájában mutatta be a Földet, de több installáció érkezett be ötletesen átalakított hungarocell, tojástartó, WC-papír guriga, karton, krepp-papír, vattakorong, műanyag palack, vagy éppen virágszirmok alkalmazásával is. De olyan pályázó is akadt, aki verset írt a Föld helyzetéről.
Nem csak az alkotások kivitelezése, de a témái is széleskörűek voltak: a túlzott, pazarló vízfogyasztástól és műanyaghasználattól a méheken és élővilágon át a klíma- és időjárásváltozásig.
A zsűri az értékelés során figyelembe veszi, hogy az adott pályázó mennyire tartotta a téma kereteit, illetve, hogy környezetbarát technikával valósította-e meg a pályamunka kivitelezését. Korcsoportonként az első 3 helyezést díjazzuk, az eredményeket szeptemberben hirdetjük ki. A helyezést elért pályázók alkotásaiból, valamint további kiválasztott művekből kiállítást szervezünk.
https://avkf.hu/fold-napja-palyazat-lezarult
___
A Váci Egyházmegye fenntartásában álló, pedagógus- és szociálpedagógus képzéssel, valamint a hitéletben segítőként dolgozók (kántorok, katekéták, lelkipásztori munkatársak) képzésével foglalkozó felsőoktatási intézmény. A Zsámbékon 1929-ben alapított tanítóképző szellemi- és jogutódja. Alap- és mesterképzésein államilag elismert BA és MA diplomát ad, de számos szakirányú továbbképzéssel is segíti a már diplomával rendelkezőket. Székhelye Vác festői szépségű egyházi központjában, a Székesegyház szomszédságában álló történelmi épület, emellett Budapesten egy modern, XXI. századi igényességű campusszal is rendelkezik. A főiskola szakmai tevékenysége tudományos ismeretekre és nemzetközi kapcsolatokra épülő oktatási gyakorlat alapján, katolikus szellemben – így más vallású, gondolkodású jelentkezők felé is teljesen nyitottan – zajlik, különös hangsúllyal az atipikusan fejlődő gyermekekre fókuszáló és alternatív pedagógiai módszerekre.
https://greenfo.hu/programok/hogy-erzi-magat-a-fold-orszagos-kreativ-alkotoi-palyazat-a-fold-napja-kapcsan/
M Imre üzente 2 éve
Mi az az erdőkert? Hogyan lehet kialakítani?
Egy hektárnyi erdőkert képes tíz ember egy évnyi élelmét biztosítani, miközben bőséges táplálékot és ugyanakkor optimális élőhelyet is nyújt számtalan vadonélő állat számára.
Mindeközben (nem mellékesen) helyreállítja a környezet természetes egyensúlyát és megköti a szén-dioxid egy részét – messze többet, mint amennyire a belátásgátló dísztuják meg a gyeppótló térkő együttesen képesek.
Az erdőkertek nyolc előnye
Egy erdőkert mellett akár nyolc érvet is simán fel tudunk sorolni:
-- harmonikusan együttműködnek a természettel
-- ökoszisztémája ellenálló
-- biológiailag fenntartható rendszerek
-- kellemesek szemnek és léleknek egyaránt
-- jótékonyan hatnak a környezetre és a klímára
-- alacsony fenntartásúak
-- változatos terméshozamúak
-- kereskedelmi potenciállal is rendelkeznek
Meggyőztünk? Akkor nézzük, mit is érdemes még tudni ezeken felül az erdőkertekről!
https://xforest.hu/erdokert/
M Imre üzente 2 éve
A kert, amely a tulajdonosa energiáival és a vízzel is spórol
Gondozásmentes kert nem létezik, de néhány alapelv betartásával van rá mód, hogy kevés ápolással és alacsony vízfogyasztás mellett is szép, mutatós kertje lehessen az embernek. A titok a megfelelő növényfajták kiválasztásában, a talajtakaró anyagok használatában, valamint a csepegtető öntözésben rejlik.
https://www.elobolygonk.hu/En_mit_tehetek/Hazi_praktikak/2022_06_28/a_kert_amely_a_tulajdonosa_energiaival_es_a_vizzel_is_sporol
-- Részesítsük előnyben a nyíratlan sövénytípusokat, mellőzzük a gyümölcsfákat, válasszunk determinált növekedésű (gömb- vagy oszlopos koronájú) cserjéket, tujaféléket
– áll a bejegyzésben.
https://bezs.hu/gondozasmentes-kertek/
M Imre üzente 2 éve
A Gardenfutura utóbb elkészített egy szakmai segédanyagot, ami a Stockholm Faültetési Rendszer (SFR) megfelelő kivitelezéséhez ad kiinduló támpontokat. Műleírás, valamint metszettervek formájában is. Szabadon felhasználható tudás:
https://www.gardenfutura.hu/letoltesek
M Imre üzente 2 éve
Ahogy a zenének, úgy a folyók vizének is szabadon kellene áramlania
Legalábbis ha szeretnénk gondoskodni a tengerektől a folyók forrásáig hatalmas utat bejáró vándorló halfajok megóvásáról. A WWF vezető kutatója, Jeff Opperman gitárt ragadott, hogy munkatársaival a zene hullámhosszán adja át a vizesélőhelyek helyreállításáról szóló üzenetét.
Egy 2020-as jelentés szerint a vándorló édesvízi halfajok populációja a 70-es évek óta átlagosan 76 százalékkal csökkent. A táplálékláncban, de emberek millióinak élelmezésében és a folyók egészségének megőrzésében is kulcsszerepet játszó halak visszaszorulásáért jelentős részben az élőhelyük megszűnése vagy átalakítása okolható.
A folyókon kialakított gátak megszüntetése fontos lépést jelent a halak akadálytalan mozgásának biztosítása és a populációk helyreállítása felé.
https://www.youtube.com/watch?v=471W4MqZ5M0
M Imre üzente 2 éve
Zöld hét 2022/19 - Egyre mérgesebb a környezetünk.
A greenfo hírháttér podcastja 4. részének témái: gyarapodó aranysakálok, fogyatkozó madárfajok, egy mobiltelefonos emlőshatározó, és a tigrisszúnyog vadászat. De górcső alá tesszük a MOL véres extraprofitját, a Samsung gödi akkugyára vízszennyezését, az uniós glifozát állásfoglalás elsumákolását, és a civil szervezetek zöld minisztériumot követelő petícióját is.
https://soundcloud.com/user-994727764/zold-het-202219-egyre-mergesebb-a-kornyezetunk
Az idei Föld Napján egy új podcast sorozatot indítottunk, mellyel minden pénteken jelentkezünk. A Zöld Hétben szakértő vendégekkel beszéljük meg az elmúlt egy hét – számukra fontos híreit. Mai szakértő vendégek:
Báldi András ökológus, a Magyar Tudományos Akadémia (múlt hét óta) levelező tagja. 2012 és 2018 között az Ökológiai Kutatóközpont alapító főigazgatója, 2011-től a Lendület Ökoszisztéma-szolgáltatás Kutatócsoport vezetője.
és Simon Gergő vegyész, környezetkémikus, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.
https://greenfo.hu/hir/zold-het-2022-19-egyre-mergesebb-a-kornyezetunk/
M Imre üzente 2 éve
Ökoszemléletű zöldségpalánta-előállítás termesztőknek (letölthető kiadvány)
Ez az útmutató elsősorban olyan termesztőknek szól, akik palántáikat az ökológiai gazdálkodás szabályai szerint szeretnék megnevelni, akár saját gazdaságuk számára, akár kis léptékű értékesítéshez, másrészt olyan kertészkedőknek, akik kezdőként szeretnék megismerni az ökoszemléletű palántanevelés fogásait.
Vásárolva vagy saját előállításban, a palántáknak a legmagasabb minőségi követelményeknek kell megfelelniük. A palánták minősége alapjaiban meghatározza a termesztendő kultúra sikerét: jó minőségű termést csak erős, edzett, egészséges palántáktól várhatunk.
A sikeres palántatermesztés mögött sok ismeret és gyakorlati tapasztalat áll, a megfelelő módszer megválasztásától kezdve a közeg összetételén, a vetőmag megválasztásán át az optimális klíma beállításáig és a megelőző növényvédelmi intézkedésekig.
https://www.elobolygonk.hu/Innovativ_trendek/Mezogazdasag/2022_04_28/okoszemleletu_zoldsegpalantaeloallitas_termesztoknek_letoltheto_kiadvany
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet minden érdeklődő számára ingyenesen hozzáférhetővé tette az Ökológiai zöldségpalánta-előállítás című 44 oldalas kiadványát, amely ezen az oldalon érhető el, és tölthető le pdf-formátumban.
https://biokutatas.hu/hu/webshop/item/109/okologiai-zoldsegpalanta-eloallitas